• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Tłumy na Ołowiance!

W sobotę 1 grudnia 2012 odbył się dzień otwarty wystawy „Do Abordażu!”, podczas którego na zwiedzających czekała moc atrakcji dla całej rodziny. Publiczność dopisała – do muzeum przyszło ponad 950 zwiedzających!

Największym zainteresowaniem cieszyła się próba rekonstrukcji pokładu działowego XVII-wiecznego okrętu. To tutaj znajdują się oryginalne działa wydobyte z wraka szwedzkiego okrętu „Solen”, a także komplet narzędzi puszkarza. Zwiedzający mogą zobaczyć, w jaki sposób dawni marynarze ładowali działo, a następnie sami mogą oddać strzał w kierunku wrogiego okrętu.

Tego dnia wystawę odwiedziło bardzo dużo rodzin z dziećmi, którym szczególnie do gustu przypadła możliwość przymierzenia kopii dawnego uzbrojenia ochronnego – kolczugi, hełmów i tarcz.

Dodatkową atrakcją były pokazy walk rycerskich i musztry przygotowane przez grupę rekonstrukcyjną Oliwską Drużynę Najemną „Inogici”, której przedstawiciele wystąpili w strojach piechoty z XV w. Co pół godziny na nabrzeżu przed Spichlerzem „Panna” rycerze oddawali strzał z hakownicy, przyciągając spacerujących nad Motławą turystów do przyjścia na Ołowiankę i do zwiedzenia wystawy.

Młodsze dzieci bardzo chętnie brały udział w zajęciach plastycznych, wśród których największą sympatią cieszyło się wspólne malowanie obrazu „Bitwa pod Oliwą”.