• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 12 maja 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

„Do Abordażu!” – nowa wystawa na Ołowiance

Od 28 listopada 2012 roku zapraszamy do Spichlerzy na Ołowiance, gdzie na naszych oczach i z naszym udziałem rozgrywać się będą jedne z najbardziej znanych bitew morskich.

Scenariusz wystawy powstał na kanwie 4 historycznych wydarzeń: bitwy pod Salaminą (480 r. p.n.e.), bitwy nad Zalewem Wiślanym (1463 r.), bitwy pod Oliwą (1627 r.) oraz współczesnych nam pirackich ataków na jednostki handlowe w rejonie Półwyspu Somalijskiego.

Dzięki starannie przygotowanej scenografii zwiedzający będą się mogli poczuć jak na okręcie wojennym, poznać specyfikę życia i służby na tego typu jednostkach, a także wziąć udział w walce na morzu.

Wszystko za sprawą zrekonstruowanego fragmentu XVII-wiecznego pokładu działowego, na którym znajdują się trzy stanowiska: kopia działa na lawecie z kompletem przyrządów używanych przez puszkarza, oryginalne działo ze szwedzkiego okrętu „Solen” oraz stanowisko interaktywne z kopią lawety i działa, gdzie będzie możliwość oddania strzału w kierunku okrętu przeciwnika.

Na wystawie znajdują się cenne przykłady broni białej i palnej z XV, XVI i XVII w. wypożyczone z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i Muzeum Zamkowego w Malborku. Ich dopełnieniem są okazy uzbrojenia z kolekcji CMM wydobyte z wraka „Solena”, który zatonął w wyniku eksplozji komory prochowej podczas bitwy pod Oliwą. Ekspozycję uzupełniają modele statków i okrętów oraz makiety dotykowe ukazujące stan przed i po bitwie oraz kopie starożytnego i średniowiecznego uzbrojenia. Wśród kopii broni znajduje się broń zaczepna i ochronna greckiego hoplity, perskiego piechura i uzbrojenie XV-wiecznych oddziałów zaciężnych. Kopie broni nie tylko można z bliska obejrzeć, ale również dotknąć i przymierzyć.

W ramach programu edukacyjnego towarzyszącego wystawie odbywać się będą warsztaty i zajęcia dla dzieci i młodzieży, a także cykle wykładów związanych z tematyką wystawy.

Więcej informacji na stronie poświęconej wystawie doabordazu.nmm.pl.