• Statek-muzeum „Dar Pomorza” będzie otwarty w dniu 29.06.2024. od godz. 10:00 do 14:30, następnie od godz. 16:00 do 18:00. Przerwa w sprzedaży biletów od godz. 13:30 do 16:00
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Prezydent RP Bronisław Komorowski w OKM

We wtorek, 30 października 2012 r., Prezydent Komorowski odwiedził Ośrodek Kultury Morskiej, najnowszy oddział Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Pan Prezydent, oprowadzany przez dyrektora CMM Jerzego Litwina, zwiedził wystawę interaktywną „Ludzie – statki – porty” znajdującą się na pierwszym piętrze muzeum. Wystawa ta cieszy się największym zainteresowaniem zwiedzających, a szczególnie dzieci. Jako jedyna w Polsce w tak kompleksowy i interaktywny sposób podejmuje tematykę morską. Pan Prezydent z zainteresowaniem obserwował, jak dzieci z klasy 2 A Szkoły Podstawowej nr 2 im. Armii Krajowej w Gdańsku dowodziły zdalnie sterowanymi miniaturami żaglówek na specjalnym basenie i nawet sam przyłączył się do prowadzonych regat. Później Pan Prezydent wraz z przedstawicielami władz Miasta i zaproszonymi goścmi udali się na obiad do położonej na IV piętrze restauracji „Cała Naprzód”, skąd roztacza się piękny widok na Motławę, wyspę Ołowiankę i gdańską marinę.

Wizyta Prezydenta Komorowskiego w Gdańsku była związana z uroczystością podniesienia bandery na legendarnym żaglowcu „Generał Zaruski”. Jacht został zbudowany w Szwecji w 1939 roku, z inicjatywy generała Mariusza Zaruskiego. Do Polski trafił po zakończeniu wojny i przez lata służył idei edukacji młodzieży. W 2008 roku władze Gdańska zadecydowały o odkupieniu jachtu, któremu groziło zniszczenie i rozpoczęły proces odbudowy historycznego żaglowca. Projekt pod hasłem „Gdańsk ratuje żaglowiec” spotkał się z dużym uznaniem, akcję wspierało również Centralne Muzeum Morskie.

[contact-form-7 id="22324" title="Formularz - Wyślij wiadomość do administratora"]