→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Prezydent RP Bronisław Komorowski w OKM

We wtorek, 30 października 2012 r., Prezydent Komorowski odwiedził Ośrodek Kultury Morskiej, najnowszy oddział Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Pan Prezydent, oprowadzany przez dyrektora CMM Jerzego Litwina, zwiedził wystawę interaktywną „Ludzie – statki – porty” znajdującą się na pierwszym piętrze muzeum. Wystawa ta cieszy się największym zainteresowaniem zwiedzających, a szczególnie dzieci. Jako jedyna w Polsce w tak kompleksowy i interaktywny sposób podejmuje tematykę morską. Pan Prezydent z zainteresowaniem obserwował, jak dzieci z klasy 2 A Szkoły Podstawowej nr 2 im. Armii Krajowej w Gdańsku dowodziły zdalnie sterowanymi miniaturami żaglówek na specjalnym basenie i nawet sam przyłączył się do prowadzonych regat. Później Pan Prezydent wraz z przedstawicielami władz Miasta i zaproszonymi goścmi udali się na obiad do położonej na IV piętrze restauracji “Cała Naprzód”, skąd roztacza się piękny widok na Motławę, wyspę Ołowiankę i gdańską marinę.

Wizyta Prezydenta Komorowskiego w Gdańsku była związana z uroczystością podniesienia bandery na legendarnym żaglowcu „Generał Zaruski”. Jacht został zbudowany w Szwecji w 1939 roku, z inicjatywy generała Mariusza Zaruskiego. Do Polski trafił po zakończeniu wojny i przez lata służył idei edukacji młodzieży. W 2008 roku władze Gdańska zadecydowały o odkupieniu jachtu, któremu groziło zniszczenie i rozpoczęły proces odbudowy historycznego żaglowca. Projekt pod hasłem „Gdańsk ratuje żaglowiec” spotkał się z dużym uznaniem, akcję wspierało również Centralne Muzeum Morskie.