• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Wizyta Ministra Bogdana Zdrojewskiego w Centralnym Muzeum Morskim

3 października 2012 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pan Bogdan Zdrojewski odwiedził podległe mu Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku.

Po krótkiej wizycie w remontowanych właśnie Spichlerzach na Ołowiance, Minister Zdrojewski wraz z przedstawicielami Muzeum przepłynęli promem „Motława” na drugą stronę rzeki, by zwiedzić najnowszy oddział – Ośrodek Kultury Morskiej.

Minister Zdrojewski z zainteresowaniem oglądał nowoczesne pracownie konserwatorskie z liofilizatorem oraz specjalistyczne ramię 3D, które jest wykorzystywane podczas dokumentowania zabytków, a w szczególności wraków. Następnie goście zwiedzili wystawę interaktywną „Ludzie – statki – porty”, która jest największą atrakcją Ośrodka Kultury Morskiej. Jest to jedyna w Polsce wystawa, która w tak kompleksowy i interaktywny sposób podejmuje problematykę morską. Można na niej m.in. kierować zdalnie sterowanymi modelami jachtów, wejść na pokład mostku kapitańskiego albo wywołać falę tsunami.


Ośrodek Kultury Morskiej został zrealizowany dzięki środkom finansowym z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.