• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Imię maskotki Ośrodka Kultury Morskiej wybrane!

Znamy już wyniki konkursu organizowanego przez Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku. Od dziś maskotka nowego oddziału będzie nosić imię: Motławek.

Konkurs na imię Marynarza, czyli postaci obecnej w wielu miejscach na wystawie interaktywnej „Ludzie – statki – porty” w OKM, przebiegał dwuetapowo. W pierwszym etapie, który rozpoczął się 28 kwietnia 2012 r. (w dniu otwarcia muzeum) i trwał do końca maja, uczestnicy konkursu mieli za zadanie pokolorować kolorowankę z Marynarzykiem i wymyślić dla niego imię. W zabawie mogły wziąć udział dzieci do 13 roku życia. Po pierwszym etapie konkursu wyłoniliśmy pięć propozycji imion dla naszej maskotki: Sztormek, Korabek, Motławek, Marinek oraz Morsik. W drugim etapie konkursu poprosiliśmy zwiedzających oraz Internautów, aby wybrali jedno spośród tych imion – mówi Monika Golenko z Działu Edukacji CMM, która zajmowała się organizacją konkursu.

W głosowaniu wzięły udział 462 dwie osoby – najwięcej głosów (172) uzyskał „Motławek”, 106 głosów padło na „Sztormka”, a na trzeciej pozycji, z liczbą głosów 91, uplasował się „Morsik”.

Z całą pewnością wybór imienia nie był zadaniem łatwym, wszystkie przygotowane przez zwiedzających propozycje były bardzo ciekawe. Myślę jednak, że uczestnicy konkursu wybrali najlepsze możliwe imię dla naszego marynarza – po pierwsze imię „Motławek” od razu kojarzy się z Gdańskiem, a po drugie – to właśnie nad Motławą znajdują się aż cztery nasze oddziały: Spichlerze na Ołowiance, Statek – Muzeum „Sołdek”, Żuraw i oczywiście OKM – mówi Wanda Stompór z CMM.

Zwycięzcami I etapu konkursu są Marcelina Nadowska (3,5 lat) oraz Kalina Nider (6 lat) – obie (niezależnie od siebie) zaproponowały zwycięskie imię „Motławek”. Spośród osób biorących w udział w głosowaniu główną nagrodę zdobyła Anna Proszowska. Dodatkowo, Centralne Muzeum Morskie przygotowało nagrody pocieszenia dla autorów imion wyłonionych po pierwszym etapie konkursu i dla czterech losowo wybranych osób, które oddały swoje głosy na „Motławka”. Główną nagrodą jest wycieczka do Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich i rejs statkiem Krystyna po Zalewie Wiślanym.