→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Program na rok 2012/2013

Program skierowany jest do szczególnej grupy odbiorców, jaką są rodziny z dziećmi w wieku 7-13 lat. Podobne programy realizowane w muzeach innych krajów europejskich potwierdzają, że wspólne odwiedzanie muzeów przez rodziców z dziećmi jest niezwykle wzbogacające dla obu stron: dzieci korzystają z wiedzy i doświadczenia rodziców, rodzice zaś korzystają z dziecięcej wyobraźni i pomysłowości. W ten sposób kontakt z zabytkiem staje się bogaty i wielostronny.

Cennik usług edukacyjnych

30 września 2012
Myszkujemy po “Sołdku”
Statek-muzeum “Sołdek”

Zwiedzamy zakamarki słynnego rudo-węglowca, rozwiązując w wybranych pomieszczeniach zadania, które krok po kroku przybliżą nas do ukrytego gdzieś skarbu. Poznajemy ciekawostki o wyposażeniu, podróżach i pracy na “Sołdku”. W każdym zadaniu znajduje się fragment szyfru-układanki. Po rozwiązaniu wszystkich zadań ułoży się zagadka, która wskaże na miejsce ukrycia skarbu. Prosimy o ubranie wygodnych butów – czeka nas wędrówka, wspinaczki i strome zejścia!
Wyślij zgłoszenie

Myszkujemy po Sołdku
 
28 paździenika 2012
Każdy stary budynek ma swojego ducha, czyli… co straszy w gdańskim Żurawiu?
Żuraw

Duchy pilnujące gotyckich baszt wyjdą ze swoich tajemniczych kryjówek, aby powitać gości Centralnego Muzeum Morskiego. Duch bogatej mieszczki zgubił naszyjnik, a duch szwedzkiego oficera perukę. Bez tych przedmiotów nie będą mogły wrócić w zaświaty. Jeśli im pomożecie w szukaniu zguby, opowiedzą wam ciekawe historie o sobie i o dawnym Gdańsku – dowiecie się, że nie są jedynymi duchami w naszym mieście!
Wyślij zgłoszenie

Każdy stary budynek ma swojego ducha, czyli... co straszy w gdańskim Żurawiu?
 
9 grudnia 2012
Tuja zamiast choinki, czyli Boże Narodzenie poza Europą
Zajęcia zainspirowane wystawą “Łodzie ludów świata” w Ośrodku Kultury Morskiej.

Krab kokosowy (egzotyczny zastępca św. Mikołaja) – mieszkaniec Wyspy Bożego Narodzenia – będzie maskotką grudniowych zajęć. Jak świętują Boże Narodzenie mieszkańcy Afryki, Australii i Oceanii? Zwyczaje znane i nieznane – podobieństwa i różnice w świętowaniu. Wykonujemy nietradycyjne świąteczne ozdoby – z muszli, chleba, suszu, drewna.
Wyślij zgłoszenie

Tuja zamiast choinki,czyli Boże Narodzenie poza Europą
 
13 stycznia 2013
Zasnąć na lądzie, a obudzić się na morzu…, czyli los marynarza
Zajęcia na wystawie Morskiej “Zanurz się i poznaj tajemnice wraków z Bałtyku” w Ośrodku Kultury Morskiej.

Czy każdy marynarz umiał pływać? „Solen”, Miedziowiec, „General Carleton” – bogate życie, gwałtowny koniec. Co przemycano na statku „General Carleton”? Jakie przesądy towarzyszyły codzienności ludzi morza? Podczas zajęć rodziny przechodzą różne stopnie sprawności – od chłopca okrętowego, poprzez kucharza, bosmana, do podoficera i kapitana, poznając w ten sposób życie załogi w XVI, XVII i XVIII wieku.
Wyślij zgłoszenie

Zasnąć na lądzie
 
10 marca 2013
M.S. „Batory” – szczęśliwy statek (lucky ship)
Spichlerze na Ołowiance

Poznaj najważniejsze wydarzenia z życia pięknego liniowca – eleganckiego statku pasażerskiego, wojskowego szpitala, skarbca na angielskie złoto. Jaki był najcenniejszy, śpiewający ładunek „Batorego”? Niezwykłe wnętrza przedwojennego „Batorego”. Jakie atrakcje czekały pasażerów wybierających się w rejs świąteczny? Ile płacono za przewóz kota? Zobacz oryginalne ulotki z „Batorego” – menu, oferty podróży, informacje o kabinach oraz zdjęcia wnętrz „Batorego” i „Piłsudskiego”.
Wyślij zgłoszenie

M.S. Batory – szczęśliwy statek
 
7 kwietnia 2013
Pod skrzydłami Białej Fregaty
Statek-muzeum „Dar Pomorza” w Gdyni

Niezwykła codzienność pływającej szkoły – regulaminy, kary, pełna wrażeń praca. Z dziennika podróży ucznia „Daru Pomorza”. Ciężka przeprawa koło przylądka Horn. Czemu wachta przy syrenie odstraszała wszystkich? Kto rozwiązywał w nocy hamaki? Fały, brasy, gejtawy i gordingi, czyli nazwy, które każdy absolwent „Daru” znać powinien! Te i inne ciekawostki poznacie podczas kwietniowego Programu dla Rodzin. Na koniec naszych gości czeka chrzest równikowy!!!
Wyślij zgłoszenie

Pod skrzydłami Białej Fregaty
 
9 czerwca 2013
Zależeć od morza, czyli rybackie dzieje
Muzeum Rybołówstwa w Helu

Skąd wzięła się nazwa Hel? Niezwykłe dzieje budynku muzeum – dawnego kościoła pod wezwaniem św. Piotra. Jakie umiejętności cechowały każdego rybaka? Co widać z kościelnej wieży? Żakówka, barkasy i „pomeranka” – zwiedzamy skansen na dawnym cmentarzu przykościelnym. Zapraszamy także na spacer po rybackiej osadzie – zobacz urocze domki rybackie i wejdź na starą latarnię morską.
Wyślij zgłoszenie

Zależeć od morza, czyli rybackie dzieje