• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

CMM w paradzie historycznych łodzi

2 i 3 sierpnia 2012 roku w Kłajpedzie odbędzie się zorganizowana przez litewskie Muzeum Morskie parada łodzi historycznych. Reprezentacja Centralnego Muzeum Morskiego będzie w niej brała udział, płynąc tradycyjną łodzią rybacką.

Parada „Dange Fleet” jest zorganizowana z okazji obchodów 760-lecia Kłajpedy, a celem trwających Dni Morskich jest kultywowanie oraz promocja kulturowego i etnograficznego morskiego dziedzictwa krajów rejonu Morza Bałtyckiego. Parada statków odbędzie się na przepływającej przez Kłajpedę rzece Danga i wezmą w niej udział załogi z Polski, Litwy, Łotwy, Niemiec i Rosji. Polska załoga będzie płynąć na tzw. żakówce – łodzi rybackiej z Zalewu Wiślanego.

Żakówki były typowymi łodziami rybackimi, które budowano nad Zalewem Wiślanym w XIX i na początku XX w. Występowały w dwóch odmianach: w zachodniej części Zalewu – wersja mniejsza o ok. 5 m długości i w środkowej części Zalewu – wersja większa (do ok. 8 m długości). Jednostki te konstruowano z drewna dębowego i sosnowego, charakteryzowały je zwykle dwa maszty z żaglami rozprzowymi. Ich nazwa pochodzi od nazwy używanych w rejonie Zalewu Wiślanego sieci stawnych, tzw. żaków.

Łódź biorąca udział w paradzie na co dzień prezentowana jest w Muzeum Rybołówstwa w Kątach Rybackich (oddział CMM) i stanowi replikę wykonaną przez Muzeum na podstawie oryginalnej łodzi z początku lat 50. XX wieku.

Więcej informacji:
Wanda Stompór
Centralne Muzeum Morskie
tel. + 48 603 244 442
w.stompor@cmm.pl