• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Festiwal Baltic Sail

W dniach od 5 do 8 lipca 2012 r. Gdańsk stanie się żeglarską stolicą Polski, a to za sprawą XVI Międzynarodowego Zlotu Żaglowców Baltic Sail, który jak co roku przyciągnie na wody Motławy dziesiątki pięknych jednostek, które będzie można zwiedzać.

W tym roku dla mieszkańców i turystów przygotowano szereg atrakcji, a wśród nich festiwal „Kino pod żaglami”, który zrealizowano przy współpracy ze Związkiem Miast i Gmin Morskich. W programie zaplanowano projekcje filmów fabularnych oraz reportaże o tematyce marynistycznej. Seanse odbywać się będą w wyjątkowej scenerii, ponieważ ekran zostanie umieszczony na pokładzie żaglowca zacumowanego na Ołowiance przy Centralnym Muzeum Morskim. W trzydniowym repertuarze znajdują się hity kinowe, takie jak „Gniew Oceanu” Wolfganga Petersena oraz filmy krótkometrażowe, jak zrealizowany przez Krzysztofa Barańskiego „Konstruktor żaglowców” – reportaż o Zygmuncie Choreniu. Wstęp na wszystkie pokazy filmów będzie bezpłatny.

Dla miłośników szant zorganizowany będzie koncert „Szanty pod Żurawiem” z konkursem o Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska, pieśni morskich będzie również można posłuchać na Ołowiance – gdzie przy nabrzeżu CMM ustawiona zostanie Kameralna Scena Autorska, na której artyści zaprezentują swój repertuar podczas 40-minutowych bloków.

Z kolei dzięki regatom Timberland Nord Cup Gdańskiem zawładną sportowe emocje. W wyścigach weźmie udział Zbigniew Gutkowski, zdobywca drugiego miejsca w regatach oceanicznych Velux 5 Oceans. W zmaganiach jachtów różnych klas weźmie udział legendarna już jednostka, OPERON z „Gutkiem” na pokładzie. Żeglarz, za sterami przystrojonej w nowe barwy i opatrzonej logotypem Gdańska jednostki, będzie rywalizować w formule match racing o przechodni Bałtycki Puchar Narodów. Będzie bronił trofeum i tytułu zwycięzcy, stając w szranki z załogą z Niemiec, Litwy i Szwecji.

W niedzielę na wodach Motławy odbędzie się uroczysta Parada Żaglowców połączona z pożegnaniem Mateusza Kusznierewicza i Dominika Życkiego przed Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie.

Baltic Sail to międzynarodowe porozumienie podpisane przez miasta regionu Morza Bałtyckiego, zainicjowane przez niemiecki port Rostok w 1991 roku. Celem i założeniem jego pomysłodawców było i jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu Morza Bałtyckiego oraz wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej od portu do portu.