• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Noc muzeów z CMM

Za nami kolejna już Noc Muzeów, w czasie której przed Żurawiem, Darem Pomorza i Muzeum Wisły w Tczewie do godz. 01:00 stały długie kolejki zwiedzających. Po raz pierwszy w tym roku nocne zwiedzanie odbywało się także w nowo otwartym Ośrodku Kultury Morskiej.

Dział Edukacji CMM przygotował na tę wyjątkową noc szereg atrakcji, które sprawiły, że gdańszczanie oraz turyści tak tłumnie odwiedzali w nocy z 19 na 20 maja oddziały naszego Muzeum. W tym roku mieliśmy ogromną przyjemność gościć aż 9313 osób!

Zdecydowanie największą popularnością cieszył się Ośrodek Kultury Morskiej oraz Żuraw, które zgromadziły łącznie 3839 osób. Wśród przygotowanych przez muzealników atrakcji coś dla siebie znaleźli zarówno dorośli, jak i dzieci. Najmłodsi zwiedzający, korzystając z warsztatów plastycznych mogli przemienić się w groźnych wojowników i wzbudzających postrach piratów. Dla nieco starszych dzieci czekały karty zadań i zagadki związane z wystawą „Zanurz się i poznaj tajemnice wraków z Bałtyku”, a na wystawie „Łodzie ludów świata” można było spotkać zaklinacza węży który za sprawą czarodziejskiej muzyki ze swej piszczałki, wywoływał taniec węża… ogrodowego.

Wizyta w Żurawiu pozwalała nam zajrzeć do siedemnastowiecznych domów i komnat nieco od kuchni, a to za sprawą opowieści (i ploteczek) służby o tym, jak wyglądała codzienność życia w dawnym Gdańsku. Po Żurawiu zwiedzających oprowadzały służące Łucja i Marcjanka. Wcielające się w postaci dawnych gdańszczanek przedstawicielki Działu Edukacji CMM opowiadały również o tym, jakie potrawy jadano w kupieckich domach i o tym, jak wyglądał gdański port zatłoczony różnojęzycznymi kupcami, podróżnikami i marynarzami.

Dar Pomorza, jak co roku, cieszył się ogromnym zainteresowaniem – odwiedziło go ponad 2000 osób. W tym roku można było zajrzeć do zamkniętej zazwyczaj kabiny nawigacyjnej, poznać wiele ciekawostek związanych z żaglowcem dzięki przygotowanym na tę okazję informacjom, wybić dawną monetę i oczywiście – śpiewać szanty.

Muzeum Wisły w Tczewie w czasie Nocy Muzeów gościło ponad 3000 zwiedzających. W tym roku można było z bliska obejrzeć jachty Kumka IV, Dal i Opty, na którym Leonid Teliga jako pierwszy Polak samotnie opłynął Ziemię oraz poznać nową wystawę stałą „Wisła w dziejach Polski do 1772 r.”. Odwiedzający tczewski oddział CMM mogli wziąć również udział w rodzinnym rysowaniu obrazu wielkoformatowego „Bitwa pod Oliwą”. Natomiast Muzeum Rybołówstwa w Helu kusiło zwiedzających wystawami „Dzieje rybołówstwa na Wodach Zatoki Gdańskiej” i „Podróże w czasie i przestrzeni”.