• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

I miejsce dla CMM!

W czwartek 24 maja 2012 roku nabrzeże przed Centralnym Muzeum Morskim zapełniły tłumy kibiców IV Wyścigu Smoczych Łodzi. Tradycyjnie impreza została zorganizowana przez CMM w ramach obchodów Europejskiego Dnia Morza.

W tegorocznych Wyścigach Smoczych Łodzi brało udział w sumie sześć załóg reprezentujących gdańskie instytucje kultury. Nasza reprezentacja po zaciętym boju zajęła I miejsce, a na podium znalazły się także Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku (II miejsce) oraz Muzeum Archeologiczne w Gdańsku (III miejsce), które startowało w zawodach po raz pierwszy.

Regaty rozpoczęły się od wyścigów eliminacyjnych rozgrywanych na dwóch smoczych łodziach, w każdej z nich znajdowała się licząca 20 osób załoga, bębniarka oraz sternik. Linia startu przebiegała na wysokości Zielonego Mostu, a meta przy nabrzeżu Centralnego Muzeum Morskiego. Wioślarze musieli pokonać dystans liczący 320 m. Zarówno w biegach eliminacyjnych, jak i w finałach załoga CMM uzyskała najlepsze wyniki (w biegu eliminacyjnym: 1:27:44 i w biegu finałowym 1:28:56). Na czwartym miejscu uplasowała się osada Europejskiego Centrum Solidarności, miejsce piąte przypadło startującym po raz pierwszy zawodnikom z Muzeum II Wojny Światowej, a na szóstej lokacie znaleźli się przedstawiciele Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Przez cały czas trwania regat zarówno uczestnicy, jak i zawodnicy gorąco kibicowali walczącym na wodzie załogom, wprowadzając tym samym nad brzegi Motławy atmosferę radosnego świętowania i sportowej rywalizacji.