• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Smocze Łodzie wypłyną na Motławę!

Już po raz czwarty Centralne Muzeum Morskie wspólnie z Morskim Robotniczym Klubem Sportowym w Gdańsku zapraszają na Wyścig Smoczych Łodzi na Motławie. Regaty, w których wezmą udział załogi aż sześciu gdańskich muzeów odbędą się w najbliższy czwartek 24 maja 2012 roku o godz. 17:00.

Wyścigi smoczych łodzi organizowane są w ramach obchodów ustanowionego w 2008 r. Europejskiego Dnia Morza, którego celem jest zwrócenie uwagi na rolę, jaką odgrywa morze w naszym życiu. Wyścigi smoczych łodzi na stałe wpisały się w kalendarz gdańskich wydarzeń związanych z tym świętem, ściągając nad Motławę mieszkańców Trójmiasta oraz turystów.

W tegorocznym wyścigu wezmą udział załogi: Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej, Europejskiego Centrum Solidarności, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz organizator – Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku.

Regaty rozpoczną się od biegów eliminacyjnych na wysokości Zielonego Mostu. Meta znajdować się będzie na wysokości narożnika nabrzeża Centralnego Muzeum Morskiego na wyspie Ołowianka.

Każda z łodzi składa się z 20-osobowej załogi, bębniarza oraz sternika. Wioślarze siedzą po dwóch na ławeczce, twarzą do kierunku płynięcia. Bębniarz znajduje się na dziobie, jest zwrócony twarzą do załogi i wybija rytm wiosłowania, a także zagrzewa zawodników do walki i informuje ich o przebiegu wyścigu. Sternik zaś kieruje łodzią za pomocą długiego wiosła, stojąc.

Mierzące blisko 13 m długości smocze łodzie wywodzą się z dawnych tradycji chińskich. Co roku na brzegach rzeki Jangcy organizowano specjalne obrzędy, których celem było przebudzenie boga Smoka, władcy rzek i mórz. Chińczycy, płynąc w zdobionych łodziach, pragnęli ściągnąć na swoje ziemie urodzajny deszcz.