• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Jezioro Bajkał

Wystawa fotograficzna prezentuje zbiór ponad 70 niezwykłych fotografii Bajkału, spośród których na szczególne uznanie zasługują podwodne zdjęcia najgłębszego jeziora na świecie, zwanego często „Błękitnym okiem Syberii”. Ta wyjątkowa ekspozycja powstała dzięki bliskiej współpracy CMM z Muzeum Oceanu Światowego w Kaliningradzie, które od kilku lat współpracuje z autorką zdjęć, organizując jej wystawy.

Tym, co szczególnie zachwyca w Bajkale jest… lód, który w takiej formie jak na tym rosyjskim jeziorze nie występuje nigdzie na świecie. Mimo ostrego kontynentalnego klimatu Syberii, gdy temperatura powietrza spada poniżej -30°С, jezioro tworząc specyficzny mikroklimat, podobny do morskiego, niechętnie oddaje nagromadzone latem ciepło. W połowie stycznia zimie udaje się skuć jezioro lodem, tak że w marcu grubość pokrywy lodowej wynosi od 80 do 120 cm. Lodowe bryły tworzą pod powierzchnią nawet 6 metrowe korytarze, w których można pływać. Bajkalski lód sprawia wrażenie jakby był koloru czarnego, tymczasem jest on idealnie przejrzysty i przy grubości 1,5 m widać przez niego czerń bajkalskiej głębi.

Olga Kamenskaya – ukończyła Moskiewski Państwowy Instytut Pedagogiczny. Jest instruktorem nurkowania, instruktorem dziecięcym oraz instruktorem podwodnej fotografii. Olga Kamenskaya fotografuje aparatami Nikon D700 i D200, jest laureatką licznych rosyjskich i międzynarodowych konkursów fotografii przyrodniczej i podwodnej. Artystka z jednakową przyjemnością nurkuje w zimnych, jak i ciepłych wodach. Lubi odkrywać nowe, ciekawe miejsca i dzielić się wrażeniami z przyjaciółmi. W roku 2001 nurkowaniem zainteresował ją syn, a swój pierwszy podwodny aparat fotograficzny wzięła do ręki w 2003 r. Podstawową tematyką jej twórczości są wzajemne stosunki człowieka i przyrody oraz zapierające dech w piersiach, wręcz nierealne piękno podwodnego świata.

Olga Kamenskaya fotografowała zdumiewający podwodny świat Morza Białego i Morza Barentsa, fiordy Norwegii, wulkany i niedźwiedzie na Kamczatce, pagody i klasztory w Birmie, żółwie i rekiny na Galapagos, słonie i lwy w Tanzanii, rekiny wielorybie w Australii, piramidy i wieloryby w Meksyku, wodospady i morskie lwy w Argentynie, słonie morskie i uchatki w Georgii Południowej, pingwiny i góry lodowe w Antarktyce. Nad Bajkałem była już 10 razy i stał się on dla niej niewyczerpanym tematem… królestwem wody i lodu.


„Jezioro Bajkał. Królestwo wody i lodu”
Spichlerze na Ołowiance 18.05.2012 – 18.09.2012
Muzeum Wisły 18.10.2012 – 5.05.2013