→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 grudnia 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Ośrodek Kultury Morskiej już otwarty

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia najnowszego oddziału Centralnego Muzeum Morskiego, który znajduje się nad brzegiem Motławy, przy Rybackim Pobrzeżu, tuż obok Żurawia. Ośrodek Kultury Morskiej otwarty jest od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00. Obecnie można tam zwiedzić trzy wystawy.

“Ludzie – statki – porty” to wystawa szczególnie polecana dla dzieci. Znajduje się na niej ponad 60 stanowisk interaktywnych, dzięki którym dzieci mają wspaniałą okazję, by lepiej poznać zagadnienia związane z morzem. Na tej wystawie zwiedzający mogą odbyć wirtualną podróż w batyskafie na dno oceanu, sprawdzić na czym polega praca w porcie, nadać wiadomość alfabetem Morse’a, poznać gwiazdozbiory nieba północnego, a także prowadzić zdalnie sterowane modele jachtów.

“Łodzie ludów świata” przybliża wiedzę z zakresu historii i rozwoju szkutnictwa, a grupę głównych eksponatów stanowią oryginalne łodzie i tratwy z niemal każdego zakątka kuli ziemskiej, np. z Norwegii, Irlandii, Włoch, Kenii, Tanzanii, Indii, Bangladeszu, Indonezji, Wietnamu, Samoa. Towarzyszą im zabytki należące do różnych kultur ludów świata – narzędzia rybackie, naczynia, instrumenty muzyczne, modele oraz rzeźby i obrazy.

Na trzecim piętrze znajduje się wystawa czasowa “Zanurz się i poznaj tajemnice wraków z Bałtyku”, prezentująca bogaty dorobek Muzeum w dziedzinie archeologii morskiej i konserwacji zabytków wydobytych z dna morskiego.