• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Nowe muzeum nad Motławą!

28 i 29 kwietnia 2012 r. odbędzie się wielkie otwarcie Ośrodka Kultury Morskiej, najnowszego oddziału Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Od godziny 12:00 do 20:00 OKM będzie otwarty dla wszystkich zwiedzających (wstęp wolny). Nowoczesne muzeum zlokalizowane jest nad brzegiem Motławy, tuż obok Żurawia, w sercu starego portu gdańskiego.

Głównym celem OKM jest rozpowszechnianie szeroko pojętej tematyki morskiej, dlatego na zwiedzających czekają aż trzy wystawy: dwie stałe „Ludzie, statki, porty” i „Łodzie ludów świata” oraz wystawa czasowa „Zanurz się i poznaj tajemnice wraków z Bałtyku”.

Weekend pełen atrakcji
W związku z wielkim otwarciem nowego oddziału Centralne Muzeum Morskie zaplanowało weekend pełen atrakcji dla wszystkich, którzy 28 i 29 kwietnia odwiedzą Ośrodek Kultury Morskiej. Oprócz zwiedzenia wszystkich wystaw, będzie również możliwość poznania muzeum od kulis. W Pracowniach Dokumentacji i Konserwacji Zabytków, archeolodzy będą demonstrowali działanie supernowoczesnego ramienia do zdjęć 3D, a konserwatorzy pokażą, na czym polega liofilizacja. Dla najmłodszych przewidziano warsztaty plastyczne oraz gry i zabawy w specjalnie na ten czas rozstawionym tipi. W ramach „Science show” odbędzie się pokaz eksperymentów chemicznych prowadzonych przez pracowników gdyńskiego Experymentu (godz. 14:00-17:00).

Światło i dźwięk nad Motławą
Ukoronowaniem pierwszego dnia otwarcia Ośrodka Kultury Morskiej będzie wieczorne widowisko multimedialno-przestrzenne, które rozpocznie się w sobotę o godz. 20:00. Ten niezwykły spektakl przeniesie widzów do trójwymiarowego świata wypełnionego światłem, dźwiękiem oraz efektami specjalnymi. Każdy z elementów pokazu dostarczy niezapomnianych wrażeń, a ich połączenie w jedną spójną całość tworzyć będzie dynamiczny i niezapomniany spektakl. Przestrzeń między Ośrodkiem Kultury Morskiej, a Ołowianką zostanie wypełniona ferią barw laserów, podkreślając tym samym, że nowe Muzeum jest integralną częścią Centralnego Muzeum Morskiego z główną siedzibą na Ołowiance, przy której cumuje statek-muzeum „Sołdek”.

Fala tsunami i batyskaf
Z całą pewnością największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyć się będzie wystawa „Ludzie, statki, porty”, która jako jedyna w Polsce w interaktywny i multimedialny sposób przedstawia problematykę morską, poczynając od zagadnień związanych z budownictwem okrętowym, poprzez technikę morską i życie na morzu, a na archeologii podwodnej kończąc. Na blisko 400 m2 wystawy znalazło się kilkadziesiąt interaktywnych stanowisk, dzięki którym dzieci (ale także i dorośli) będą mieli niepowtarzalną okazję dowiedzieć się m.in. jak powstaje wir wodny i fala tsunami. Ponadto, zwiedzający poznają konstelacje północnego nieba i będą sterowali modelami jednostek pływających, a w batyskafie odbędą wirtualną wycieczkę na dno oceanu.

Łodzie z Norwegii, Wietnamu i Samoa
Bardzo interesująca jest również wystawa „Łodzie ludów świata”, która przybliża wiedzę z zakresu historii i rozwoju szkutnictwa, a grupę głównych eksponatów stanowią oryginalne łodzie i tratwy z niemal każdego zakątka kuli ziemskiej, np. z Norwegii, Irlandii, Włoch, Kenii, Tanzanii, Indii, Bangladeszu, Indonezji, Wietnamu, Samoa. Towarzyszą im zabytki należące do różnych kultur ludów świata – narzędzia rybackie, naczynia, instrumenty muzyczne, modele oraz rzeźby i obrazy.

Wraki z Bałtyku
Wystawa czasowa „Zanurz się i poznaj tajemnice wraków z Bałtyku” to historia i rezultaty największych odkryć archeologii podwodnej CMM, prezentująca m.in. wrak szwedzkiego okrętu wojennego „Solen” oraz średniowieczny statek handlowy wraz z oryginalnym ładunkiem zwany Miedziowcem.

Ośrodek Kultury Morskiej, tuż obok Żurawia
Wielkie otwarcie:
28-29 kwietnia 2012, godz. 12:00-20:00, wstęp wolny
28 kwietnia 2012, godz. 20:00, Pokaz światło i dźwięk
ul. Tokarska 21-25, 80-888 Gdańsk


Projekt PL0243 „Przebudowa i rozbudowa infrastruktury kulturalnej Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku na potrzeby Ośrodka Kultury Morskiej”
Wsparcie udzielone przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego