• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Atrakcje OKM: interaktywna wystawa „Ludzie, statki, porty”

W nowoczesnym budynku najmłodszego oddziału Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku – Ośrodku Kultury Morskiej – trwają ostatnie prace przed wielkim otwarciem. Najważniejszym zadaniem nowego Muzeum jest zapoznanie zwiedzających z szeroko pojętą tematyką morską.

Znajdująca się na pierwszym piętrze wystawa „Ludzie, statki, porty” jako jedyna w Polsce w tak interaktywny i multimedialny sposób przedstawia problematykę morską (poczynając od zagadnień związanych z budownictwem okrętowym, nawigacją, przez technikę morską i życie na morzu, na archeologii podwodnej kończąc). Niemal wszystkie spośród około 60 interaktywnych stanowisk są już zainstalowane i w tej chwili prowadzone są ostatnie testy przed otwarciem Muzeum.

Wystawa zajmuje powierzchnię blisko 400m2. Została przygotowana w taki sposób, aby zwiedzający po kolei poznawali poszczególne zagadnienia związane z morzem, a zdobytą wiedzę wykorzystywali na kolejnych stanowiskach. Ekspozycja składa się z pięciu działów: „Morze – środowisko i technika” – tu można się dowiedzieć, jak powstaje wir wodny i fala tsunami, jak działa bateria słoneczna oraz obejrzeć na nieboskłonie konstelacje nieba północnego. Stanowiska drugiego działu („Budowa statku”) pozwalają wcielić się w rolę kapitana i dowodzić jednostką z pokładu mostka kapitańskiego. W pobliżu znajduje sie również makieta żaglowca o długości 7 m oraz basen ze sterowanymi modelami różnego typu jednostek pływających.

Dzięki wizycie w dziale „Praca w porcie” poznamy tajniki życia portu, dowiemy się, jak funkcjonuje terminal kontenerowy oraz co można załadować do wnętrza kontenera. Inną atrakcją tej części wystawy jest multimedialne stanowisko prezentujące latarnie morskie polskiego wybrzeża.

Kolejny dział opowiada o codzienności życia ludzi morza. Zwłaszcza dzieci będą mogły bliżej poznać cechy marynarskiego życia i przebrać się za marynarza, kapitana, a nawet… pirata. Tutaj również dowiemy się więcej o ratownictwie morskim, zwiedzający będą mogli założyć kamizelki ratunkowe i dokładnie obejrzeć w pełni wyposażoną tratwę ratunkową.

Piąty dział wystawy opowiada o archeologii podwodnej. Przygotowano tu „podwodne stanowisko” z dzwonem nurkowym i podstawowym sprzętem do badań archeologicznych. Młodzi odkrywcy dowiedzą się na czym polega praca archeologa podwodnego i będą mogli odszukać zakopane w piaszczystym dnie skarby. Dużą atrakcją będzie też możliwość odbycia wirtualnej wycieczki batyskafem na dno morza, a także poznanie działania echosondy.

Ośrodek Kultury Morskiej powstał dzięki dofinansowaniu z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego „Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego” i pomocy Miasta Gdańska.