• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Ekspedycja Wisła

Latem 2009 r. słynny podróżnik Marek Kamiński zorganizował międzynarodową wyprawę pod nazwą Ekspedycja Wisła. Jej główną ideą była chęć przywrócenia Polakom Wisły jako źródła życia, historii i kultury oraz zwrócenie uwagi na zagrożenia, które niesie ze sobą zanieczyszczenie środowiska oraz zanik źródeł czystej wody na świecie.

Tak jak wyprawy z Jasiem Melą na bieguny zmieniły postrzeganie niepełnosprawnych w Polsce, tak Ekspedycja Wisła miała stać się przesłanką do zmiany sposobu myślenia o Wiśle, rzece, od której Polacy odwrócili się. Płynąc od Oświęcimia w kierunku Bałtyku uczestnicy Ekspedycji zatrzymywali się w kolejnych miastach, miasteczkach oraz wsiach, gdzie spotykali się z mieszkańcami i rozmawiali zarówno o samym projekcie ekspedycyjnym, jak również o szansach i zagrożeniach dla Wisły. Podczas wyprawy zbierane były dane np. w postaci próbek wody, na podstawie których zostanie postawiona diagnoza sytuacji ekologicznej Wisły.

W 2010 r. powtórzono Ekspedycję Wisła – z tą różnicą, że zorganizowano ją zimą i uczestniczył w niej jedynie Marek Kamiński. Zdecydował on, że przepłynie Wisłę kajakiem w warunkach zimowych. Pokonał łącznie 959 km od źródeł Wisły do jej ujścia w około 2 tygodnie. Nocował na brzegu Wisły lub na wyspach, pił przefiltrowaną wodę z rzeki i jadł potrawy z wiślanych ryb.

Zimowa Ekspedycja Wisła miała na celu udowodnić, że w sercu Europy można przeżyć równie niezwykłą przygodę jak na rzekach Alaski czy Syberii oraz pokazać potencjał przyrodniczy, turystyczny i ekonomiczny królowej polskich rzek. Projekt ma być inspiracją do aktywnego trybu życia, szczególnie tego związanego z wodą i Wisłą.

Zapraszamy Państwa serdecznie do Muzeum Wisły w Tczewie do obejrzenia wystawy fotografii zrobionych podczas obu Ekspedycji oraz filmu nakręconego podczas zimowej edycji wyprawy.

Informacje o Ekspedycjach Wisła zaczerpnięto ze strony: www.kaminski.pl.


„Ekspedycja Wisła”
Muzeum Wisły 28.02.2012 – 3.06.2012