• Statek-muzeum „Dar Pomorza” będzie otwarty w dniu 29.06.2024. od godz. 10:00 do 14:30, następnie od godz. 16:00 do 18:00. Przerwa w sprzedaży biletów od godz. 13:30 do 16:00
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Wisłą do Gdańska

Najdłuższa polska rzeka już w 1984 roku doczekała się swojego muzeum, które jako Muzeum Wisły w Tczewie, oddział Centralnego Muzeum Morskiego prezentowało wystawy związane z wieloma aspektami żeglugi wiślanej.
Od 29 lutego 2012 roku w zmodernizowanym budynku przy ul. 30 stycznia będzie można zwiedzić nową wystawę stałą pt „Wisła w dziejach Polski (do 1772 roku)”, która pokazuje tematykę wiślaną w jak najszerszym kontekście – od charakterystyki jej dorzecza, historii osadnictwa, topografii poprzez spław wiślany w okresie złotego wieku XVI – XVII, jednostki rzeczne, szkutnictwo i miasta nadwiślańskie z Gdańskiem jako głównym celem handlu wiślanego. Część wystawy została oparta na jednym z najważniejszych źródeł pisanych dokumentujących spław towarów Wisłą do Gdańska u schyłku XVI w., jakim jest poemat Sebastiana Fabiana Klonowica pt. Flis, to jest…. wydany po raz pierwszy drukiem w 1595 r., poprawiony w 1598 r.

Na zwiedzających czekają oryginalne zabytki, m.in. przedmioty codziennego użytku pochodzące z wykopalisk archeologicznych na terenie Pomorza, miary dawnych jednostek objętości i ciężaru używane w handlu wiślanym, tradycyjne narzędzia przedstawione w zaaranżowanym warsztacie szkutniczym, cenne obrazy, modele tradycyjnych statków wiślanych i makiety – także ruchome. Niejako osią ekspozycji jest oryginalny, ponad 10-metrowy bat – XX-wieczna łódź towarowo-pasażerska, nawiązująca w swych kształtach i konstrukcji do dawnych wiślanych statków spławowych, a zwłaszcza do trzy razy od niego większej szkuty. Oprócz bata, na wystawie przedstawiono kilka innych zabytkowych łodzi używanych na Wiśle i jej dopływach. Dzięki interaktywnym stanowiskom typu „zajrzyj i sprawdź” goście muzeum poznają cechy charakterystyczne trzech odcinków Wisły oraz flisackie pożywienie. Na multimedialnych prezentacjach zobaczą zabytki wydobyte z wraka Miedziowca (zatonął na początku XV w. przy wychodzeniu z portu gdańskiego), które w dużym stopniu transportowane były polskimi rzekami oraz rzeczywisty współczesny wygląd poszczególnych cech topografii Wisły opisanych przez Klonowica (kto wie, jak wygląda wiślisko albo wart?). Dzięki prezentacjom w kioskach multimedialnych zwiedzający może zostać na chwilę szyprem statku spławowego i zdecydować, jaką rzeką i do jakiego portu docelowego skieruje swój statek, dowiedzieć się czym było frycowanie albo co kryje się za słowami ankiernagiel czy ferdeka.

Dołącz więc do flisaków w pływance do Gdańska!

[contact-form-7 id="22324" title="Formularz - Wyślij wiadomość do administratora"]