• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Ferie w muzeum – podsumowanie

Pomimo srogiej zimy i wyjątkowo silnych mrozów feryjna propozycja w Centralnym Muzeum Morskim spotkała się z dużym zainteresowaniem naszych gości w wieku od 7 do 11 lat.

Uczestnicy zajęć mieli do wyboru dwa tematy – „Historie tęczą malowane” i „Co kryją wraki statków?”. Z satysfakcją pragniemy podkreślić, że wiele dzieci skorzystało z obydwu propozycji.
Warsztaty „Historie tęczą malowane”, dotyczyły trzech gdańskich legend – „Jan z Kolna i Klabaternik”, „Diabelski ślad na Żurawiu”, „Patrz do kuchni”. Po każdej legendzie dzieci wykonywały specjalnie dla nich przygotowane zadania – szukały na ilustracji zagubionych morskich duszków, rysowały „portret pamięciowy” diabła-łakomczucha, wymyślały rymy do wiersza i… robiły pachnące cynamonem pierniki oraz figurki.

Tematyka zajęć „Co kryją wraki statków?”, związana była z zagadnieniami z zakresu archeologii podwodnej, a w tym pracy i sprzętu nurka–archeologa, sposobu wydobywania przedmiotów z wraków zatopionych statków i okrętów, rodzajów znajdowanych i eksponowanych w Centralnym Muzeum Morskim zabytków.

Dzieci zaznajamiały się także z rodzajami sygnałów nurkowych, pracą z kratownicą pomiarową, odtwarzały wzory na naczyniach, wymyślały menu dla marynarzy z XVII-wiecznego okrętu, odgadywały za pomocą dotyku, jakie towary przewożone były na średniowiecznym statku handlowym i dowiadywały się, jak ważne jest prawidłowe kierowanie pracami podwodnymi.

Zajęcia archeologiczne zostały zainspirowane wystawą czasową „Zanurz się i poznaj tajemnice wraków z Bałtyku”, którą można zwiedzać w Spichlerzach na Ołowiance do końca lutego 2012 roku.