→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Ferie w muzeum – podsumowanie

Pomimo srogiej zimy i wyjątkowo silnych mrozów feryjna propozycja w Centralnym Muzeum Morskim spotkała się z dużym zainteresowaniem naszych gości w wieku od 7 do 11 lat.

Uczestnicy zajęć mieli do wyboru dwa tematy – “Historie tęczą malowane” i “Co kryją wraki statków?”. Z satysfakcją pragniemy podkreślić, że wiele dzieci skorzystało z obydwu propozycji.
Warsztaty “Historie tęczą malowane”, dotyczyły trzech gdańskich legend – “Jan z Kolna i Klabaternik”, “Diabelski ślad na Żurawiu”, “Patrz do kuchni”. Po każdej legendzie dzieci wykonywały specjalnie dla nich przygotowane zadania – szukały na ilustracji zagubionych morskich duszków, rysowały “portret pamięciowy” diabła-łakomczucha, wymyślały rymy do wiersza i… robiły pachnące cynamonem pierniki oraz figurki.

Tematyka zajęć “Co kryją wraki statków?”, związana była z zagadnieniami z zakresu archeologii podwodnej, a w tym pracy i sprzętu nurka–archeologa, sposobu wydobywania przedmiotów z wraków zatopionych statków i okrętów, rodzajów znajdowanych i eksponowanych w Centralnym Muzeum Morskim zabytków.

Dzieci zaznajamiały się także z rodzajami sygnałów nurkowych, pracą z kratownicą pomiarową, odtwarzały wzory na naczyniach, wymyślały menu dla marynarzy z XVII-wiecznego okrętu, odgadywały za pomocą dotyku, jakie towary przewożone były na średniowiecznym statku handlowym i dowiadywały się, jak ważne jest prawidłowe kierowanie pracami podwodnymi.

Zajęcia archeologiczne zostały zainspirowane wystawą czasową “Zanurz się i poznaj tajemnice wraków z Bałtyku”, którą można zwiedzać w Spichlerzach na Ołowiance do końca lutego 2012 roku.