• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

OKM – kolejna odsłona

Już od półtora roku trwają prace związane ze wznoszeniem Ośrodka Kultury Morskiej. W chwili obecnej w budynku trwają prace wykończeniowe. Trwa układanie posadzek kamiennych oraz drewnianych. W pomieszczeniach technicznych kładziona jest podłoga techniczna (żywica epoksydowa). Trwa montaż wind oraz kładek stanowiących elementy klatki schodowej znajdującej się w holu głównym budynku. Po licznych dyskusjach z Wykonawcą i Inżynierem Kontraktu dokonano ostatecznego wyboru cegły i prace murarskie rozpoczęły się w czerwcu br., a w chwili obecnej kończone są skomplikowane prace przy detalach. „Sukcesywnie, w ciągu najbliższych tygodni zamierzamy demontować rusztowania od strony Długiego Pobrzeża, oraz ulic Szerokiej i Tokarskiej” – mówi kierownik budowy Witold Kornaga. Z końcem października wszystkie rusztowania zostaną zdemontowane i mieszkańcy Gdańska ujrzą w całości budynek OKM, warto zatem wybrać się na spacer po gdańskiej Starówce i ocenić wygląd nowej zabudowy Długiego Pobrzeża.

Jednocześnie z pracami wykończeniowymi w budynku trwają działania związane z aranżacją i wyposażeniem wnętrz. Nasze laboratoria zostały wyposażone już w specjalistyczne meble oraz odpowiednią aparaturę naukowo – badawczą, która będzie wykorzystana w prowadzeniu procesów konserwatorskich. Trwają również przygotowania do montażu liofilizatora, a Dział Edukacji intensywnie współpracuje z firmą Mega z Oleśnicy przy przygotowywaniu wystawy interaktywnej. Zaawansowane są również prace związane z drugą stałą wystawą – „Łodzie ludów świata” oraz z wyposażaniem budynku w meble biurowe.

Równoległe prowadzenie robót budowlanych oraz wyposażenia wnętrz budynku powoduje rozliczne komplikacje i problemy. „Wszystko musimy drobiazgowo sprawdzić. Kiedy wejdą sprzęty i meble, ciężko już będzie likwidować niedociągnięcia i błędy” – mówi Inżynier Kontraktu Jerzy Czarnobaj. Jednakże podkreśla mocno, że wszyscy mają jeden wspólny cel, aby jak najszybciej otworzyć nowy obiekt.

Dyrekcja Muzeum przewiduje, że pierwsi zwiedzający obejrzą nowe wystawy w Ośrodku Kultury Morskiej w pierwszym kwartale 2012 roku.