• Statek-muzeum „Dar Pomorza” będzie otwarty w dniu 29.06.2024. od godz. 10:00 do 14:30, następnie od godz. 16:00 do 18:00. Przerwa w sprzedaży biletów od godz. 13:30 do 16:00
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Archeologia podwodna w Polsce

Na wystawie czasowej Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku przedstawia dziedzinę, w której było w Polsce pionierem i pozostaje nadal liderem. Prezentuje najciekawsze stanowiska i wraki eksplorowane przez muzealnych archeologów. Są to: średniowieczny port w Pucku, Miedziowiec (XV w.), SOLEN (XVII w.), GENERAL CARLETON (XVIII w.), W-27 (XVIII w.), LORELEY (XIX w.), i ARNGAST (XX w.). Na ekspozycji oglądać można oryginalne zabytki wydobyte z wraków i zakonserwowane w pracowni CMM oraz wiele zdjęć ukazujących m.in. pracę i sprzęt archeologów podwodnych na poszczególnych stanowiskach. Wystawie towarzyszy film przedstawiający badania podwodne na wraku dwudziestowiecznego niemieckiego holownika ARNGAST.

Dzięki wystawie zwiedzający będą mogli dowiedzieć się i zobaczyć jak – dzięki wysiłkom konserwatorów – wyglądają kilkusetletnie zabytki wydobyte z wraków i poznać historię – często dramatyczną – statków i okrętów, których żywot zakończył się na dnie Bałtyku.

Zanurkuj więc z nami w podwodną historię!


Wystawa „Archeologia podwodna w Polsce” powstała w ramach ekspozycji „1 morze–4 opowieści” zrealizowanej dzięki projektowi Unii Europejskiej SeaSide. Tworzyły ją 4 części przygotowane przez muzea morskie uczestniczące w projekcie: Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Morskie w Rostoku, Muzeum Marynarki Wojennej w Karlskronie i Litewskie Muzeum Morskie w Kłajpedzie. Obecnie, po zakończeniu projektu, poszczególne części wystawy prezentowane są w macierzystych placówkach.


„Archeologia podwodna w Polsce”
Muzeum Wisły w Tczewie 11.07.2011 – 02.07.2014

[contact-form-7 id="22324" title="Formularz - Wyślij wiadomość do administratora"]