→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Podwodne światy

Najpiękniejsze okazy z kolekcji konchologicznej CMM zagościły tym razem w helskim oddziale Muzeum. Są wśród nich muszle przedstawicieli rodzin z gromad mięczaków: ślimaków, małży, głowonogów, łódkonogów i chitonów. Wystawę urozmaicają szkielety koralowców madreporowych i gąściołów, ciała ryb najeżek, pancerze jeżowców, ciała rozgwiazd i ciała homarów.

Barwny, różnorodny zestaw przedstawicieli morskich głębin uzupełnią akwarele z cyklu “Podwodny świat” autorstwa Pawła Cichonia (1911-1969). Ten artysta samouk urodzony w Tarnowskich Górach, gdzie spędził całe życie, zawodowo zajmował się malarstwem pokojowym i dekoracyjnym. W wolnym czasie malował obrazy. W Muzeum Rybołówstwa w Helu prezentowane są obrazy wybrane z liczącego około 60 prac cyklu “Podwodny świat”, powstałego w latach 1967-1969. Artysta wypełnił swoje obrazy rzeczywistymi i fantastycznymi morskimi roślinami i zwierzętami – ukwiałami, rybami, osobliwymi hybrydami. Wszystkie zachwycają dekoracyjnymi formami i harmonijną kolorystyką. Co ciekawe, artysta malował morze z wyobraźni. Pierwszy raz zobaczył je w 1968 roku, kiedy w gdyńskim Klubie Morskim Związku Zawodowego Marynarzy i Portowców zaprezentowano jego twórczość.

 


“Podwodne światy”
Muzeum Rybołówstwa 22.06.2011 – 4.09.2011