• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Wyścigi smoczych łodzi – srebro dla CMM

Z okazji Europejskiego Dnia Morza, wzorem lat minionych, Centralne Muzeum Morskie zorganizowało na Motławie wyścigi tzw. smoczych łodzi dla załóg placówek kulturalno-muzealnych. Zawody odbyły się w czwartek 19 maja 2011 r. na odcinku Zielony Most – Żuraw. Wzięło w nich udział sześć osad – cztery z roku ubiegłego: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Muzeum Narodowe, Centralne Muzeum Morskie oraz Urząd Miejski w Gdańsku. Dołączyły dwie nowe: Europejskie Centrum Solidarności oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna.

Każda drużyna ścigała się w dwóch biegach – pierwszym – eliminacyjnym i drugim o miejsce na podium. Sprzęt i fachowe przygotowanie załóg zapewniła Sekcja Łodzi Smoczych MRKS Gdańsk, której przewodzi pan Włodzimierz Schmidt – prezes klubu. W roli komentatora zawodów wystąpiła pani Dorota Orzeł. Każda instytucja skompletowała załogę składającą się z 21 osób (20 wioślarzy i jednego bębniarza), sterników zaś zapewnił Klub MRKS.

Jako pierwsze punktualnie kilka minut po 17.00 wystartowały dwie załogi – z Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz ECS. W rywalizacji drużyna z gdańskiego magistratu zyskała wyraźną przewagę nad muzealnikami i ukończyła bieg ze świetnym czasem – 1 minuta 24 sekundy. W drugim biegu zmierzyły się: Muzeum Narodowe i Wojewódzka Biblioteka Publiczna. Lepszym czasem wykazali się pracownicy Biblioteki. W trzeciej rywalizacji jako drużyny przeciwne stanęły obok siebie: osada z CMM oraz zawodnicy z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Załoga z Muzeum Morskiego okazała się duża szybsza, uzyskując drugi w kolejności czas, czym zapewniła sobie miejsce w wyścigu finałowym. A ten był zażartą walką między zdeterminowaną drużyną muzealników z CMM, a męskim zespołem silnych wioślarzy pod czerwonymi barwami UM Gdańsk. Drużyna CMM dała z siebie wszystko i była o krok zwycięstwa, ale – niestety – organizatorom przypadło w udziale tylko srebro. Pracownikom CMM nie zabrakło ani hartu ducha, ani motywacji, ani przedstawicieli płci pięknej w łodzi, co nie pozostaje bez znaczenia. W drużynie zwycięzców nikt nie zatroszczył się o parytet – jedyną kobietą na łodzi była bębniarka. Siła tylko w męskim wiośle tłumaczy więc sukces „smoków” z gdańskiego magistratu. Silne drugie miejsce jest wprawdzie powodem do dumy, ale niedosyt pozostaje…

Kapitanowie wszystkich załóg otrzymali puchary dla swoich drużyn. Trzy pierwsze osady: Urząd Miejski, CMM oraz Biblioteka, której przypadło trzecie miejsce na podium, zostały uhonorowane pamiątkowymi medalami. Po wyścigach na nabrzeżu Ołowianki odbył się piknik z szantami w tle.

Impreza została zorganizowana przez Centralne Muzeum Morskie w ramach projektu EU Seaside (Developing Excellent Cultural destinations In the South Baltic area).