• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Kolekcja Samotnego Jachtingu

Andrzej Urbańczyk jest jednym z najbardziej znanych na świecie polskich żeglarzy. Dodatkowo wpisuje się w elitarne grono żeglarzy samotników. Do największych jego wyczynów należy rejs dookoła świata oraz niezwykła wyprawa sekwojową tratwą przez Północny Pacyfik. Swoje żeglarskie pasje opisał w licznych książkach. Nie dbał o zaszczyty, także rekordowe, pionierskie dla żeglarstwa polskiego przejścia oceaniczne nie zawsze były dostrzegane.

Pragniemy uroczyście poinformować wszystkich sympatyków żeglarstwa, że pan Andrzej Urbańczyk podarował do zbiorów biblioteki naszego muzeum wielojęzyczną Kolekcję Samotnego Jachtingu obejmującą ponad 200 bezcennych publikacji na temat samotnych rejsów po morzach i oceanach. W kolekcji znajduje się egzemplarz pracy doktorskiej pana Andrzeja Urbańczyka poświęconej historii samotnego jachtingu oceanicznego i stanowiącej nieocenione źródło wiedzy dla badaczy tematyki żeglarskiej.

Z inicjatywy darczyńcy każda z książek została ozdobiona ekslibrisem ufundowanym specjalnie na okoliczność przekazania wydawnictw dla Centralnego Muzeum Morskiego.

Darczyńcy wyrażamy szczególną wdzięczność!