→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 grudnia 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Europejski Festyn Morski

Centralne Muzeum Morskie oraz Miasto Gdańsk zapraszają w dniach 20-22 maja 2011 r. na nabrzeże Ołowianki na barwną imprezę plenerową pod hasłem Europejski Festyn Morski. Na rozświetlonej słońcem wyspie, nad brzegiem Motławy, w sercu starego portu, przy dźwiękach szant spotkają się miłośnicy żagli i morskich opowieści.

Gwoździem programu będzie niewątpliwie pokaz rzemiosła szkutniczego. Szkutnicy z Niemiec, Szwecji i Polski będą kontynuować budowę tradycyjnej drewnianej łodzi, przetransportowanej z Rostoku. Przed główną siedzibą CMM, wokół trzech zabytkowych Spichlerzy, zostaną wyeksponowane gotowe drewniane jednostki sportowo-rekreacyjne a na gości czekać będzie wiele atrakcji: splatanie lin, szycie i farbowanie żagli, budowa żaglówki typu KUN. Dzieci będą mogły wziąć udział we wspólnym malowaniu wielkoformatowego obrazu marynistycznego “Bitwa pod Oliwą” przymocowanego do Spichlerza “Miedź”. Całe rodziny zapraszamy na specjalny program w salach muzealnych pt. “Życie na statku i okręcie”. Na “Sołdku” będzie można spotkać nurka, który opowie o pracach podwodnych i pokaże profesjonalny sprzęt do nurkowania. Dodatkowo na nabrzeżu stanie stanowisko archeologiczne – skrzynia pełna “skarbów”, gdzie dzieci będą mogły “wyłowić” zanurzone w piasku zabytki. Będzie też możliwość własnoręcznego wykonania pamiątek: bicia pamiątkowej monety z certyfikatem, zrobienia sobie zdjęcia na tle monidła morskiego, wypalenia imienia na drewnie szkutniczym. W sobotę i niedzielę Spichlerze oraz Sołdek będą otwarte w godzinach od 10.00 do 18.00. Wstęp na wystawy będzie wolny od opłat. Wszyscy, którzy zechcą wziąć udział w imprezie będą mogli skorzystać z darmowego przejazdu promem Motława spod Żurawia.

Do zobaczenia!

Program Europejskiego Dnia Morza – plik pdf