• Wystawa „Z Gdyni w daleki świat. Stocznia Gdynia i jej statki” na statku-muzeum „Sołdek” od dnia 16.06.2023 r. będzie nieczynna do odwołania
• 8 czerwca 2023 r. (Boże Ciało) wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Ignacy Klukowski – marynista

W Gmachu Głównym Centralnego Muzeum Morskiego na Ołowiance otwarto ciekawą wystawę malarską pt. Ignacy Klukowski – marynista będącą już IX odsłoną ekspozycji marynistycznych z cyklu Polscy artyści o morzu.

Celem wystawy jest przypomnienie sylwetki artysty i prezentacja marynistycznych wątków w jego twórczości. Ignacy Klukowski (1908-1978) studiował malarstwo w Wilnie (1927–32) u L. Ślendzińskiego oraz w Paryżu (1932–37) u P. A. Laurensa i L. Rogera. W 1945 przyjechał wraz z rodziną do Gdańska, gdzie osiadł na stałe. W swoich obrazach dokumentował zniszczenia wojenne Głównego Miasta, kreując w malarstwie sugestywną wizję jego wypalonych ruin. Równolegle z twórczością artystyczną podjął też pracę w charakterze konserwatora zabytków. Uczestniczył w tak ważkich przedsięwzięciach jak konserwacja Sali Czerwonej Ratusza Głównego Miasta, wnętrza Dworu Artusa czy kościół p.w. Najświętszej Marii Panny. Marynistyką zajmował się jeszcze przed wojną, zwiedzając m.in. Prowansję i Bretanię. Malował wtedy pejzaże morskie i widoki miast portowych. Po wojnie poszerzył zakres tematyczny swoich obrazów o widoki Gdańska oraz zupełnie nowe w jego twórczości krajobrazy przemysłowe ze stoczni i portów Gdańska. Wielokrotnie malował też sceny rodzajowe z życia rybaków. Klukowski słynął jako portrecista. Do końca pozostał wierny realistycznemu sposobowi obrazowania.


„Ignacy Klukowski – marynista”
Spichlerze na Ołowiance 28.05.2011 – 4.09.2011