→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

“Gwiezdne wojny” na “Sołdku”

14 maja 2011 r. w ramach corocznej “Europejskiej Nocy Muzeów” w godzinach 19:00-01:00 rudowęglowiec “Sołdek”, będący oddziałem Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, zostanie opanowany przez 501. Legion Galaktycznego Imperium w ramach imprezy pt. “Od statku pływającego do… kosmicznego”. Oficerowie i szturmowcy Imperium będą poszukiwali skradzionych przez rebelianckich szpiegów planów nowej superbroni Imperatora. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że przybędą: głównodowodzący korpusem ekspedycyjnym Lord Darth Vader, Darth Maul i Książę Dooku. W celu uruchomienia antycznego napędu statku i jego kierowania sprowadzeni zostaną Jawas z planety Tatooine oraz imperialny pilot z eskadry myśliwców Tie. Oficer artylerii z Gwiazdy Śmierci osobiście sprawdzi możliwość instalacji działa jonowego na pokładzie statku. Na nabrzeżu zajmą pozycję zwiadowcy wypatrujący potencjalnego wroga. W związku z prowadzonymi działaniami przewidziano rozstawienie punktu werbunkowego ochotników do floty imperialnej.

Tak w skrócie przedstawia się scenariusz tegorocznej “Nocy Muzeów” na “Sołdku” współorganizowanej wraz z: Polskim Garnizonem Legionu 501., dystrybutorem technik termotransferowych Grawerton firmą Argo SA i studiem modelarskim Id_Works. Na statku zobaczyć będzie można specjalnie przygotowane pokazy multimedialne oraz zapoznać się z inspiracjami morskimi dla twórców “Gwiezdnych wojen”. Zwiedzający “Sołdka” w “Noc Muzeów” będą mieli okazję spotkać się z dziewiętnastoma postaciami w replikach strojów ze świata “Gwiezdnych wojen”, odpowiadającymi surowym wymaganiom międzynarodowego Legionu 501., będącego organizacją kostiumową preferowaną przez Lucasfilm Ltd. W ładowniach statku będzie można obejrzeć duże modele autorstwa elbląskich modelarzy Marka i Adama Kulesza m.in. Imperial Star Destroyer i Millenium Falcon, natomiast w mesie trójmiejscy modelarze z Id_works zainstalują własną modelarnię, w której będą prowadzili prace nad modelami z gatunku science-fiction. Ponadto przewidziano dużą ilość efektów dźwiękowych i elementów scenografii, które na tą wyjątkową noc odmienią wnętrza “Sołdka”.