• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Złoty jubileusz CMM

Jubileusze mają to do siebie, że przywracają pamięć o ludziach i wydarzeniach z lat minionych. 50-lecie takiej instytucji jak Centralne Muzeum Morskie przywołuje tych wspomnień wiele. Lepsze i gorsze chwile zapełniają karty historii tej placówki, lecz niezmiennie od 50. lat trwała jest misja instytucji i pasja ludzi, którzy położyli ogromne zasługi dla jej trwania i rozwoju.

O szczególnej roli, jaką ogrywa CMM w Polsce oraz w Gdańsku, które ma silne związki z morzem, mówił Dyrektor CMM Jerzy Litwin w czasie uroczystości złotego jubileuszu, która odbyła się 10 grudnia 2010 r. w gronie wielu dostojnych gości. Na kulminacyjne obchody przybyli m.in. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, wicewojewoda pomorski Michał Owczarczak, Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, wiceminister infrastruktury Anna Wypych-Namiotko oraz radca ministra kultury Małgorzata Bociąga.

Uroczystość rozpoczął koncert f-moll Fryderyka Chopina w wykonaniu pianisty Sławomira Wilka oraz kwintetu ORANA. Po prawdziwej uczcie muzycznej odbyła się główna część obchodów z przemówieniami oficjalnych gości, wręczeniem przedstawicielom państwowych i lokalnych władz pamiątkowego medalu CMM, udekorowaniem pracowników CMM odznaczeniami państwowymi i resortowymi, a także projekcją okolicznościowego filmu dokumentalnego Marka Kańskiego o historii Muzeum. Gratulacje składali przedstawiciele współpracujących z Muzeum instytucji oraz przyjaciele. Wpłynęło wiele adresów – część z nich odczytano w czasie obchodów. Za wszystkie listy i słowa uznania, które są świadectwem tego, że instytucja jest już żywą legendą i placówką zasłużoną dla kraju, Dyrekcja składa serdeczne podziękowania.

Uroczystość jubileuszowa była spotkaniem pracowników i współpracowników CMM, a także przyjaciół i miłośników, których sprowadziła na uroczystość duma, wzruszenie oraz pamięć o przeszłości. Tę od zapomnienia pozwoli ocalić wydana specjalnie na jubileusz publikacja prezentująca 50 lat z życia Muzeum, bogato ilustrowany album, który powstał dzięki wsparciu Towarzystwa Przyjaciół CMM.

Święto, święto i po święcie… Czego życzyć Jubilatowi w drugim półwieczu działalności? By był nie jak niezatapialny statek, ale jak piękny żaglowiec, który płynąc po bezkresie oceanu zawijał zawsze do właściwego portu…