• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Polskie obiekty na Liście UNESCO

„Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie” – pisał w wierszu „Wieś” Stanisław Jachowicz. Wielu z Polaków po prostu nie wie, że Polska ma swoje perełki. Wystarczy spojrzeć na Listę Światowego Dziedzictwa, by się przekonać jak wiele obiektów z terenu Polski znalazło się w gronie najbardziej wartościowych dóbr kultury naszego globu.

Na Liście UNESCO znajduje się obecnie 911 miejsc ze 151 państw, jednak Konwencje ratyfikowało już 187 krajów. Wkład Polski w kulturę świata to 13 obiektów. Czy Polacy znają je wszystkie? Czy umieliby je chociaż wymienić? Ci, którzy nie mieli sposobności, by zobaczyć nasze narodowe skarby na własne oczy, mają możliwość poznania wszystkich najpiękniejszych polskich miejsc dzięki posterowej wystawie, która w sposób skrótowy informuje o ich historii i zasobie kulturowym.

Wystawa gości obecnie w jednym z oddziałów Centralnego Muzeum Morskiego – w Muzeum Wisły w Tczewie. Była już prezentowana w wielu miastach w Polsce: we Wrocławiu, w Warszawie, Krakowie, Wieliczce, Jeleniej Górze, Opolu, Katowicach, Rzeszowie, Przemyślu, Skierniewicach, Gdańsku, Gdyni, Koszalinie, Pile, Gorzowie Wielkopolskim. Została opracowana w 4 wersjach językowych: polskiej, angielskiej, hiszpańskiej i arabskiej. Ekspozycje angielskiej wersji wystawy były organizowane we współpracy z Ambasadami RP. Ta wersja wystawy odwiedziła Lejdę (Leiden) i Hagę w Holandii, Pretorię w RPA, a także dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Polskich w Ameryce także Chicago. Ekspozycja hiszpańskiej wersji została zorganizowana w Madrycie we współpracy z polską ambasadą. Wystawa w wersji arabskiej została opracowana we współpracy z Ambasadą RP w Algierze. Cykl ekspozycji obejmował: Algier, Rabat, Kair i inne stolice państw arabskich Afryki Północnej i Półwyspu Arabskiego. Wystawa składa się z 14 plansz (120×100 cm lub 70×100 cm).


„Polskie obiekty na Liście UNESCO”
Muzeum Wisły 9.11.2010 – 20.03.2011
wstęp wolny