• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Chopin pod rękę z Schumannem

„Schumann i Chopin to dwie indywidualności bardzo wybitne – pisze w „Szkicach chopinowskich” Ludwik Bronarski – lecz bardzo różne. Zapewne, mają oni i pewne rysy wspólne, które są wynikiem epoki, w jakiej żyją, prądów, którym ulegają, atmosfery, jaką oddychają; ale w gruncie rzeczy pochodzenie, wychowanie i milieu uczyniły z nich dwie organizacje psychiczne i artystyczne bardzo różniące się między sobą”.

Świat muzyczny skoncentrował się w tym roku na Fryderyku Chopinie, ogłaszając anno domini 2010 Rokiem Chopina. Nie zapominajmy jednak, że w 1810 roku urodził się również inny wielki kompozytor – Robert Schumann. Z okazji 200 rocznicy urodzin dwóch wielkich muzyków okresu romantyzmu Centralne Muzeum Morskie oraz Biuro Promocji Kultury zaprasza na koncert z cyklu „Muzyka na wodzie” w dniu 27 listopada 2010 roku o godzinie 18.00 w głównej siedzibie CMM w Spichlerzach na Ołowiance. Koncert w wykonaniu pianisty Macieja Gańskiego i śpiewaczki Bożeny Harasimowicz objął Patronatem Honorowym Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec Pan Joachim Bleicker.

Punktem wyjścia dla Roberta Schumanna – wybitnego niemieckiego kompozytora był, podobnie jak u Fryderyka Chopina, fortepian. Jego twórczość reprezentuje najbardziej czysty typ muzyki romantycznej. Był on gorącym zwolennikiem połączenia muzyki z poezją, oddanym poszukiwaniom nowych form wyrazu i nowych środków technicznych. Pomimo tego, że Schumann dokonał artystycznego odrodzenia muzyki fortepianowej, nie ograniczał się tylko do tego instrumentu. Obok kompozycji fortepianowych i pieśni napisał m.in. 35 opusów miniatur fortepianowych, cztery symfonie (I „Wiosenna” 1841, II 1845, III „Reńska” 1850, IV 1853), uwertury (m. in. „Manfred”, „Herman i Dorota”, „Faust”), koncert fortepianowy, koncert skrzypcowy, koncert wiolonczelowy, fantazję na skrzypce i orkiestrę oraz szereg kompozycji kameralnych.

Schumann był rówieśnikiem Chopina i admiratorem wielkim jego kunsztu. Po lipskim debiucie Chopina Wariacji op.2 na fortepian i orkiestrę na temat Là ci darem la mano z opery Wolfganga Amadeusza Mozarta Don Giovanni Schumann popełnił pełną uznania recenzję opublikowaną w 1831 roku w Allgemeine Musikalische Zeitung. Wypowiedziana wówczas przez Schumanna pochwała „Kapelusze z głów, panowie, oto geniusz!” nie wpłynęła znacząco na wzajemne relacje kompozytorów i kontakty muzyków nie wyszły poza kurtuazję. Po raz pierwszy spotkali się w 1835 roku w Lipsku, gdzie Chopin zagrał dla Schumanna swoją pierwszą Balladę g – moll, którą mu też później zadedykował. Schumann odwzajemnił się równie balladowym utworem na fortepian, Kreislerian. Mimo talentów w tych samych dziedzinach, Chopina i Schumanna dzieliło niemal wszystko, a w szczególności upodobania w kwestii relacji między słowem a muzyką. Nigdy nie rozumieli się do tego stopnia, by razem muzykować. Czy stojąc na dwóch biegunach romantyzmu, poszliby na muzyczny spacer pod rękę?


Koncert „Chopin pod rękę z Schumannem”
Termin koncertu: 27 listopada 2010, sobota, godz. 18.00
Miejsce: Centralne Muzeum Morskie – Spichlerze na Ołowiance, Sala Dolomitowa
Cena biletu: 23 zł
Sprzedaż biletów: kasa muzealna w Spichlerzach na Ołowiance oraz w Żurawiu
Rezerwacja telefoniczna biletów: Dział Marketingu – tel. 58/301-97-49
Tawerna Ołowianka otwarta w godzinach 10.00-22.00
Prom „Motława” nie kursuje.

 

Współorganizator koncertu Patron medialny koncertu
Biuro Promocji Kultury MW Trójmiasto.pl