• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 12 maja 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Podróż na Wyspy Szczęśliwe

Syreny, rozgwiazdy, bajkowe żaglowce, dziwne stwory morskie, kolorowe ptaki to motywy przewodnie tegorocznej wystawy, której twórcami są osoby niesprawne mentalnie, uczestniczące w Warsztatach Terapii Zajęciowej w gdańskich ośrodkach Fundacji „Sprawni Inaczej”. W tym roku niepełnosprawni artyści zapraszają w „Podróż na Wyspy Szczęśliwe” po spokojnych ciepłych morzach egzotycznych krajów.

Wystawa prac osób niepełnosprawnych mentalnie ma charakter cykliczny. Zorganizowano ją we współpracy z Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku już po raz siódmy. Pokazy prac są efektem Warsztatów Terapii Zajęciowej, w której udział biorą podopieczni gdańskich ośrodków Fundacji. Niepełnosprawni artyści tworzą pod czujnym okiem opiekunów – profesjonalnych plastyków, ale widzimy w nich indywidualność poszczególnych wykonawców, ich odbiór świata realnego, marzenia. Ceramiczne i plastyczne prace, które można oglądać na wystawie charakteryzują się niezwykłą oryginalnością, świeżością oraz barwnością.

Patron medialny wystawy:
 

Trójmiasto.pl


„Podróż na Wyspy Szczęśliwe”
Spichlerze na Ołowiance 22.10.2010 – 13.01.2011
Muzeum Rybołówstwa 18.01.2011 – 20.03.2011
Muzeum Wisły 23.03.2011 – 3.07.2011
 


Fundacja „Sprawni Inaczej”

Organizacja pozarządowa od 18 lat działająca na rzecz ludzi niepełnosprawnych. Rozwija się dynamicznie, tworząc coraz to nowe placówki terapeutyczne. Do najdłużej działających należą: Warsztat Terapii Zajęciowej w Gdańsku i Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubieszynie k/Kościerzyny. Pod patronatem Fundacji powstały również dwa domy środowiskowe w Bytowie i Miastku. Z powodzeniem też prowadzona jest działalność we Wrocławiu.

Co roku do Fundacji przybywają nowi podopieczni, rozwijają działalność nowe pracownie. Wszystkie prowadzone przez Fundację placówki mają za zadanie pomoc osobom niepełnosprawnym w różnym wieku. Kilkadziesiąt dzieci ze wsi korzysta z fachowej rehabilitacji w dobrze wyposażonych salach. Ponad sto dorosłych osób ma możliwość uczestniczenia w zajęciach terapeutycznych: plastycznych i ceramicznych, korzysta z fachowej pomocy psychologicznej, uczy się czynności niezbędnych w codziennym życiu, bierze udział w turnusach rehabilitacyjnych i wypoczynkowych w kraju i zagranicą oraz w różnego rodzaju konkursach i wystawach. Przygotowują się do podjęcia w przyszłości pracy.

Głównymi narzędziami terapeutycznymi w Warsztacie Terapii Zajęciowej działającym w Gdańsku są: ceramika, malarstwo, rysunek. Wiele ciekawych efektów uzyskuje się wykonując samodzielnie papier czerpany, kartki okolicznościowe, ozdoby i dekoracje. W środowiskowych domach w Bytowie, Lubieszynie i Miastku rozwijają się, poza rysunkiem i malarstwem, hafciarstwo, tkactwo, stolarstwo oraz inne techniki.

Osoby uczestniczące w zajęciach placówek Fundacji poznają prawidła rządzące sztuką, uczą się szukać inspiracji w otaczającym ich świecie, uczą się też projektować swoje prace, dbać o narzędzia i miejsce pracy. Sztuka, praca, terapia łączą się tutaj w całość dającą człowiekowi niepełnosprawnemu szansę na aktywne odkrywanie swoich możliwości i zainteresowań oraz pokazywanie światu siebie i swojej pracy. Dzięki tym działaniom zmienia się on z zalęknionego, zamkniętego w sobie, w świadomego własnej wartości dorosłego, odważnego i pełnego radości człowieka.

Współpraca między Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku a Fundacją „Sprawni Inaczej” rozpoczęła się 8 grudnia 2002 roku. Tego dnia muzeum zakupiło do swoich zbiorów rzeźbę ceramiczną Tadeusza Sterny (podopiecznego Fundacji) „Arka Noego”, włączając się tym samym w łamanie barier społecznych dotyczących ludzi niepełnosprawnych. Zaowocowała ona wystawami prac ceramicznych i plastycznych podopiecznych Fundacji począwszy od 2004 roku.

Warsztat Terapii Zajęciowej „Tratwa” istniejący od 1996 roku w gdańskiej Letnicy jest placówką przeznaczoną dla osób niepełnosprawnych. Znajdujące się tu pracownie plastyczne i ceramiczne wciąż starają się podążać za właściwą chyba każdemu potrzebą sprawczą – powiedzenia „to ja zrobiłem”. Daje to radość i poczucie własnej wartości, a to z kolei wiarę w siebie i motywację do dalszego wysiłku.