• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Warsztaty archeologiczne w CMM

Czy istnieje legalny i nielegalny obrót dobrami kultury? Jak zabezpieczać stanowiska archeologiczne, by nie stały się łupem przygodnych nurków? Na te pytania i wiele im podobnych będą się starali wspólnie sobie odpowiedzieć specjaliści z Polski i Norwegi w czasie 2-dniowych warsztatów poświęconych zagadnieniom archeologii podwodnej i lądowej. Spotkania odbędą się 28-29 września 2010 r. w głównej siedzibie CMM. Weźmie w nich udział około 30 fachowców z Polski i Norwegii zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego.

To już II edycja warsztatów, które stają się platformą do wymiany doświadczeń. Tym razem wśród dominujących zagadnień znajda się praktyczne aspekty prawne dotyczące wywozu i nielegalnego handlu zabytkami, zasady współpracy między służbami takimi jak: policja, urzędy morskie i celne, służba graniczna oraz konserwatorska. Pierwszy dzień warsztatów będzie poświęcony archeologii podwodnej, drugi z kolei archeologii lądowej.

Warsztaty organizowane są w ramach polsko-norweskiego programu wymiany kulturalnej, który realizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt jest dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Liderem projektu jest Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków (KOBiDZ), Centralne Muzeum Morskie natomiast występuje w projekcie jako partner i organizator spotkania.

Pierwsze warsztaty odbyły się wiosną 2010 roku w Oslo – kolejne zaplanowano na przyszły rok również w Norwegii. Dwuletni projekt zakończy finalna konferencja w warszawie jesienią 2011 roku.