→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 grudnia 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

www.2wrecks.eu

Zapraszamy na wystawę internetową “Śladami średniowiecznych wraków” poświęconą archeologii podwodnej w Norwegii i w Polsce, przeznaczoną specjalnie dla młodych odbiorców, którzy mogą dowiedzieć się więcej o dziedzictwie kulturowym spoczywającym na dnie Bałtyku i Morza Północnego.

Oba kraje łączą historyczne powiązania sięgające epoki średniowiecza. Żegluga i handel morski rozwijający się intensywnie na tych akwenach wodnych pozostawił do czasów współczesnych bogaty i zróżnicowany morski pejzaż kulturowy.

Jedną z najcenniejszych kolekcji eksponowanych w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku stanowią pozostałości średniowiecznego statku handlowego typu holk, podniesione w latach 1975/76 z dna Zatoki Gdańskiej. Pierwszymi charakterystycznymi obiektami rozpoznanymi na podwodnym stanowisku były owalne wylewki miedzi, stąd do anonimowego wraka przylgnęło miano Miedziowca. Na wraku znaleziono ponad 3 tysiące zabytków. Przetrwało ich tak dużo, gdyż w wyniku pożaru znaczną część kadłuba i ładunku pokryła warstwa ciekłej smoły. Całość po zastygnięciu stworzyła skorupę, swoistą “kapsułę czasu”, będącą unikatowym świadectwem średniowiecznego handlu północnoeuropejskiego.

W Norwegii podobne cenne znalezisko znajduje się pod grubą warstwą błota na głębokości 1,5 metra w porcie Avaldsnes. Jest to dobrze zachowany wrak późnośredniowiecznego statku wybudowanego w Gdańsku.

Avaldsnes było centrum władzy od epoki brązu do reformacji w roku 1537, usytuowanym w silnie strategicznym punkcie przy Karmsundet, pomiędzy Stavanger a Bergen. W okresie średniowiecza, właśnie na tej trasie żeglugowej, zabezpieczonej dobrze od wiatrów i fal, pływała większość statków kierujących się do Bergen, a nawet na daleką północ Norwegii.

Nowa wystawa pokazuje oba wraki w kontekście historycznym, urozmaicając wirtualne zwiedzanie grami i zadaniami edukacyjnymi. Mamy nadzieje ,że spodoba się Państwu ta nowa forma muzealna. Zapraszamy na wycieczkę po wystawie na www.2wrecks.eu.

Wystawa “Śladami średniowiecznych wraków. Archeologia morska w Norwegii i w Polsce” jest rezultatem współpracy partnerskiej między Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku a Muzeum Morskim w Stavanger w ramach projektu “Przebudowa i rozbudowa infrastruktury kulturalnej Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku na potrzeby Ośrodka Kultury Morskiej”, dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.