• Wystawa „Z Gdyni w daleki świat. Stocznia Gdynia i jej statki” na statku-muzeum „Sołdek” od dnia 16.06.2023 r. będzie nieczynna do odwołania
• 8 czerwca 2023 r. (Boże Ciało) wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Kamień węgielny pod budowę OKM

Na placu budowy przy Żurawiu Gdańskim, w miniony piątek 21 maja 2010 roku, wmurowano kamień węgielny pod nowy oddział Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Ceremonię zorganizowano we współpracy z Ambasadą Królestwa Norwegii w związku z partnerstwem polsko-norweskim w ramach realizowanego projektu, a także z obchodami upamiętniającymi przyjęcie przez Norwegię w dniu 17 maja 1814 roku swojej konstytucji.

O budowie Ośrodka Kultury Morskiej dyrektor CMM dr Jerzy Litwin mówił „To pierwsza taka inwestycja, realizowana w Gdańsku od fundamentów”. Ta inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w którym znaczna część środków pochodzi z funduszy norweskich.

Obecny na uroczystości Ambasador Królestwa Norwegii Enok Nygaard w swoim wystąpieniu podkreślał ważność przedsięwzięcia w zakresie upowszechniania dziedzictwa kulturowego w Polsce.

Wśród zaproszonych gości była Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Monika Smoleń, która nie kryła zadowolenia z realizowanej przez CMM inwestycji. „Wierzę, że Ośrodek Kultury Morskiej stanie się wizytówką Gdańska i będzie przykładem świetnego wkomponowania nowoczesnej architektury w samo serce starego Gdańska” mówiła Pani Minister.

Akt erekcyjny pod budowę OKM podpisali poza Ambasadorem Enokiem Nygaardem Podsekretarz Stanu Monika Smoleń, reprezentanci lokalnych władz: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wicewojewoda Michał Owczarczak oraz Wiceprezydent Miasta Gdańska Andrzej Bojanowski.

Dokonano też ekumenicznego poświęcenia placu. Swoją obecnością uroczystość zaszczycił metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź oraz biskup diecezji pomorsko-wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. Michał Warczyński.