→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym (do 16.01.2022)
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Nocny szturm na muzea

Wielkimi krokami zbliża się jedyna w swoim rodzaju noc – Europejska Noc Muzeów. W sobotę, 15 maja 2010 r., już po raz siódmy swoje podwoje otworzą placówki muzealne i galerie, które przygotowały dla zwiedzających specjalny program. W wydarzeniu w regionie pomorskim bierze udział ponad 40 instytucji kultury. W tym roku do obchodów włączą się restauratorzy i właściciele trójmiejskich klubów rozrywkowych, którzy na Noc Muzeów przygotowują atrakcyjne promocje. Z oferty muzeów można skorzystać od godziny 19.00 do 1.00 – za darmo, albo za symboliczną złotówkę! Atrakcji będzie jak zawsze mnóstwo w całym Trójmieście.

Nie zabraknie ich także w oddziałach Centralnego Muzeum Morskiego. W tym roku po raz pierwszy do Nocy Muzeów przystąpiło Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich, gdzie odbędą się warsztaty z udziałem publiczności: praca cieśli okrętowego w warsztacie szkutniczym, wiązanie węzłów żeglarskich, pokaz nagrzewania i przekuwania gwoździ. Oprawą pokazu będzie występ szantymena.

W głównej siedzibie CMM, w Spichlerzach, handlarki z portowego miasta będą opowiadały ciekawostki z życia dawnego Gdańska w formie żartobliwych plotek. Grupa teatralna “Ephata” z Pałacu Młodzieży w Gdańsku wystąpi ze spektaklem pt. “Izajasz”. W głównej siedzibie CMM będzie można zdobyć wiedzę z zakresu konserwacji zabytków wydobytych z wraków statków. Na najmłodszych gości czekają zabawy i gry o charakterze marynistycznym.

Jak co roku, na swoje pokłady zaprasza statek-muzeum “Sołdek”, który w roku ubiegłym przeżył swoiste oblężenie. Kolejka na rudowęglowiec nie malała nawet pod wpływem siarczystego deszczu. Na statku zaplanowano spotkania z nurkiem, który będzie prezentował sprzęt i film o pracach podwodnych. Z kolei na młodszych gości czekamy w kąciku plastycznym.

W Gdyni zapraszamy na najpiękniejszy polski żaglowiec “Dar Pomorza”. Na pokładzie “Białej Fregaty” usłyszymy szanty w wykonaniu zespołu “Kubryk”. Na pokładzie będzie można obejrzeć wystawę panoramicznych fotografii autorstwa Dariusza Kuli przedstawiających remont “Daru Pomorza” w Stoczni Gdańskiej.

Muzeum Rybołówstwa w Helu zaprasza do zwiedzania wystawy stałej “Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej”, wystawy czasowej “Fantazje z morza” oraz skansenu zabytkowych lodzi i kutrów rybackich.

W Muzeum Wisły w Tczewie tylko podczas Nocy Muzeów będzie można zajrzeć do magazynów, gdzie przechowywane są jachty DAL i OPTY. Poza zwiedzaniem ekspozycji, zwiedzający będą mogli wziąć udział w warsztatach przygotowanych przez Grupę “Truso” współpracującą z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Na zainscenizowanym stanowisku archeologicznym będą się odbywały poszukiwania w piasku ukrytych zabytków.

W zeszłym roku, mimo niepogody Noc Muzeów zakończyła się wielkim sukcesem. CMM na Ołowiance odwiedziło ponad 5 tysięcy osób, we wszystkich oddziałach łącznie frekwencja przekroczyła 9 tysięcy zwiedzających. Mamy nadzieję, że i w tym roku muzea będą szturmowane przez rzesze miłośników nocnych wojaży i poszukiwaczy morskich przygód.

Zapraszamy!