• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Chopin vs Liszt

Rok 2010 został ogłoszony Rokiem Chopina. Obchody dwusetnej rocznicy narodzin największego polskiego kompozytora Fryderyka Franciszka Chopina rozpoczęły się już w styczniu. Rok Chopinowski to niebywała okazja do promocji polskiej kultury i sztuki oraz możliwość propagowania naszego dziedzictwa narodowego także poza granicami kraju. Nie tylko w Polsce, ale w całej Europie organizowane są różne przedsięwzięcia upamiętniające ten jubileusz. Liczne koncerty odbywają się także na trójmiejskich scenach. 24 kwietnia br. melodie Mistrza będą rozbrzmiewały w Centralnym Muzeum Morskim. Przy fortepianie zasiądzie młody pianista Maciej Gański – laureat wielu konkursów pianistycznych.

Wkład Chopina w rozwój światowej muzyki romantyzmu jest nieoceniony. Artysta był niedoścignionym wzorem dla wielu pokoleń muzyków, inspirował Roberta Schumanna i Franciszka Liszta. W ponadczasowość utworów Chopina chyba nikt nie powątpiewa. Jak powiedział Ignacy Jan Paderewski w setną rocznicę narodzin kompozytora: „Zabraniano nam Słowackiego, Krasickiego, Mickiewicza. Nie zabroniono nam Chopina. A jednak w Chopinie tkwi wszystko, czego nam wzbraniano: barwne kontusze, pasy złotem lite, posępne czamarki, krakowskie rogatywki, szlacheckich brzęk szabel, naszych kos chłopskich połyski, jęk piersi zranionej, bunt spętanego ducha, krzyże cmentarne, przydrożne wiejskie kościółki, modlitwy serc stroskanych, niewoli ból, wolności żal, tyranów przekleństwo i zwycięstwa radosna pieśń (…).”

W repertuarze koncertu, organizowanego we współpracy z Biurem Promocji Kultury znajdą się: Polonez As – dur op. 53, Mazurek g – moll op. 24 nr 1, Sonata b – moll op. 35. Maciej Gański zagra też F. Liszta – Transkrypcje 3 Pieśni F. Chopina. Będzie w programie miejsce zarówno na zadumę m.in. w lisztowskiej transkrypcji „Śmierci Izoldy” z wagnerowskiej opery „Tristan i Izolda” i chopinowskiej etiudzie c-moll, jak również uśmiech w Mazurku g-moll Chopina i Węgierskiej Rapsodii Liszta.

Miłośników oraz znawców Chopina zapraszamy serdecznie na koncert z cyklu „Muzyka na wodzie” w sobotę 24 kwietnia na godzinę 18.00 do Spichlerzy na Ołowiance. Wrażenia i emocje gwarantowane!
 

Termin koncertu: 24 kwietnia 2010, sobota, godz. 18.00
Miejsce: Centralne Muzeum Morskie – Spichlerze na Ołowiance, Sala Konferencyjna
Cena biletu: 23 zł
Sprzedaż biletów: kasa muzealna w Spichlerzach na Ołowiance oraz w Żurawiu