• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

50 spotkań na 50-lecie CMM

W ramach obchodu roku jubileuszowego, 50-lecia działalności, Centralne Muzeum Morskie serdecznie zaprasza na cykliczne spotkania z najciekawszymi zabytkami z kolekcji Muzeum. Tematyka prelekcji będzie bogata: powiemy i o malarstwie marynistycznym, i o historii statków, i o konserwacji zabytków drewnianych wydobytych z wody. Zainteresowanie wzbudzą z pewnością niezwykłe płótna o morskim charakterze oraz biografie ich autorów, a także ciekawe znaleziska pochodzące z wraków, czy też oryginalne modele statków. Spotkania adresowane są nie tylko do osób dorosłych zainteresowanych tematyką morską, ale szczególnie polecane uczniom gimnazjów i szkół progimnazjalnych. Jednogodzinne spotkania odbywają się w każdy wtorek o godzinie 12.00 w głównej siedzibie CMM na Ołowiance. Zaplanowano je w dwóch turach – w okresie od marca do czerwca oraz od września do grudnia. Zapisy na spotkania prowadzi Dział Edukacji CMM pod nr telefonu 58 301 86 11 wew. 400.

Pierwsze spotkanie już za nami. W dniu 30 marca odbyła się prezentacja dorobku Mariana Mokwy w dziedzinie akwareli – techniki ulubionej przez tego autora, w której uzyskał niekwestionowane mistrzostwo i która przyniosła mu pierwsze sukcesy artystyczne. Omówione zostały malowidła tworzone prze artystę w kolejnych okresach jego barwnego życia – reminiscencje z podróży artysty na Bliski Wschód, jego obrazy znad polskiego morza, a także portrety rybaków i wreszcie pejzaże z podróży do Norwegii. Na pierwszy wykład przybyli uczniowie z 19 Liceum Ogólnokształcącego im. M. Mokwy.

Kolejne spotkanie już niebawem. „Jak zostać nurkiem i archeologiem podwodnym?” To jedno z pytań, na które odpowie Wojciech Joński z CMM w czasie drugiej prelekcji w dniu 6 kwietnia 2010. Tym razem o historii nurkowania, chorobie ciśnieniowej, organizacji prac podwodnych, o doświadczeniach muzealnych archeologów w Bałtyku. Wykład pt. „Historia, sprzęt, organizacja i warunki wykonywania archeologicznych prac podwodnych” wzbogaci prezentacja rysunków, zdjęć i filmów. Podczas prelekcji będzie pokazywany zabytkowy sprzęt klasyczny oraz używany przez muzealnych nurków sprzęt lekki wykorzystywany do prowadzenia badań archeologicznych.

Harmonogram spotkań pierwszej tury