• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

100-lecie „Daru Pomorza”

Jeden z najpiękniejszych żaglowców na świecie, „Dar Pomorza” – zwodowany 12 października 1909 roku w hamburskiej stoczni Blohm & Voss, wpierw jako niemiecki statek szkolny, a później jako polski statek szkolny i aktualnie jako statek-muzeum doczekał setnych urodzin. Wprawdzie swój jubileusz świętował cały rok, ale główne uroczystości 100-lecia Białej Fregaty odbyły się w Gdyni 10 października 2009 roku. Okrągłą rocznicę wodowania Centralne Muzeum Morskie akcentowało już kilka razy w ciągu roku – mówi dr inż. Jerzy Litwin – dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego. Oficjalne uroczystości na pokładzie statku przygotowane przez Polskie Towarzystwo Nautologiczne i CMM odbyły się już w czerwcu. Jubileusz „Daru Pomorza” odbił się również szerokim echem podczas lipcowego The Tall Ships’ Races Gdynia 2009, kiedy wiekowy jubilat pełnił honory gospodarza. Na statku odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia zlotu największych żaglowców świata, a w czasie parady jednostek wieńczącej tę imprezę, jubilat odgrywał rolę trybuny honorowej, skąd zaproszeni na jego pokład goście podziwiali rewię największych i najpiękniejszych żaglowców.

Punktem kulminacyjnym obchodów stała się październikowa ceremonia odnowienia chrztu i podniesienia bandery. Zgromadzeni przed żaglowcem na Nabrzeżu Pomorskim dostojni goście, wśród których nie zabrakło przedstawiciela stoczni Blohm & Voss, byli świadkami poświęcenia i wciągnięcia na maszt, przy dźwiękach hymnu państwowego granego przez orkiestrę Marynarki Wojennej, repliki pierwszej polskiej bandery „Daru Pomorza”, a następnie ceremonii odnowienia chrztu dokonanej przez małżonkę prezydenta Gdyni, panią Barbarę Szczurek. Przed stu laty chrztu Prinzess Eitel Friedrich dokonała synowa cesarza Niemiec, córka wielkiego księcia oldenburskiego, na cześć której statek nazwano jej imieniem. Druga część obchodów – sesja popularno-naukowa na temat dziejów statku – miała miejsce w gościnnych progach Akademii Morskiej w Gdyni. W programie – oprócz jubileuszowych wystąpień i gratulacji dla armatora statku – zostały wręczone okolicznościowe odznaczania osób szczególnie zasłużonych dla „Daru Pomorza”.

Mimo sędziwego wieku żaglowiec jest w pełnej krasie i choć w morze już nie popłynie, nadal służy pod biało-czerwoną banderą jako statek-muzeum. „Dar Pomorza” to symbol dążeń morskich Polaków. Jesteśmy dumni, że żaglowiec o tak imponującym dorobku jest w Gdyni oddziałem Centralnego Muzeum Morskiego – dodaje Jerzy Litwin.

„Dar Pomorza” został zakupiony dla Szkoły Morskiej w Gdyni w lipcu 1929 roku. Z miastem związany jest więc 80 lat. Pod polską banderą opłynął kulę ziemską, odbył 105 rejsów, zawinął 310 razy do 140 portów, przebywając przeszło pół miliona mil morskich. Na swoich pokładach wyszkolił niemal 14 tysięcy przyszłych oficerów Polskiej Marynarki Handlowej. Dwukrotnie sięgnął po trofea w The Tall Ships’ Races (Operacja Żagiel). Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, zyskał miano żywej legendy.

Marta Nicgorska