• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Plecionkarskim szlakiem Wisły

Plecionkarstwo to umiejętność wykonywania różnych przedmiotów z trawy, słomy, pędów drzew, krzewów, łyka, pasków skóry i sznurka splecionego z włókien roślinnych. Na tych, którzy chcieliby poznać tajniki tradycyjnego plecionkarstwa, i w teorii, i w praktyce, czekają gościnne progi Muzeum Wisły w Tczewie, gdzie można obejrzeć ciekawą wystawę zatytułowaną Niech się plecie.

Dzięki współpracy tczewskiego Oddziału Centralnego Muzeum Morskiego ze Stowarzyszeniem Serfenta z Cieszyna w ramach projektu „Plecionkarskim szlakiem Wisły”, dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Orange powstała ciekawa wystawa fotograficzna, odbywają się pokazy tradycyjnego plecionkarstwa, a także warsztaty wikliniarskie organizowane w wybranych instytucjach kultury na terenie kraju. Podstawą tego projektu były badania terenowe nad tradycyjnym plecionkarstwem w dolinie Wisły, a celem – poznanie i ochrona pamięci o tym rzemiośle.

Na wystawie zobaczyć można kilkadziesiąt barwnych fotografii prezentujących ludzi, ich życie i pracę oraz wyroby i narzędzia związane z plecionkarstwem, zgromadzone przez Stowarzyszenie. W czasie trwania wystawy przewidziana jest także projekcja filmu dokumentalnego powstałego w ramach projektu. Zaplanowano również dwa trzydniowe warsztaty wikliniarskie. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy! Udział w zajęciach jest nieodpłatny. Liczba miejsc ograniczona.


Wystawa „Niech się plecie”
27.11.2009 – 6.12.2009
Muzeum Wisły


Terminy warsztatów:
27 listopada (piątek) – w godzinach 16-20
28 listopada (sobota) – w godzinach 10-16
29 listopada (niedziela) – w godzinach 10-16

4 grudnia (piątek) – w godzinach 10-14
5 grudnia (sobota) – w godzinach 10-16
6 grudnia (niedziela) – w godzinach 10-16

Udzielaniem informacji i przyjmowaniem zapisów zajmuje się pani Ewa Sidor, tel. 058 530 22 52, wew. 22, e-mail: ewa.sidor@cmm.pl.