• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Odnowienie chrztu na stulecie żaglowca

Jeden z najpiękniejszych żaglowców na świecie, „Dar Pomorza” – zwodowany 12 października 1909 roku w hamburskiej stoczni Blohm & Voss, wpierw jako niemiecki statek szkolny, a później jako polski statek szkolny i aktualnie jako statek-muzeum – doczekał wiekopomnej chwili – setnych urodzin. Wprawdzie swój jubileusz świętował cały rok, ale kulminacyjny punkt obchodów 100-lecia Białej Fregaty dopiero nastąpi. Okrągłą rocznicę wodowania Centralne Muzeum Morskie akcentowało już kilka razy w ciągu roku – mówi dr inż. Jerzy Litwin – dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego. Oficjalne uroczystości na pokładzie statku przygotowane przez Polskie Towarzystwo Nautologiczne i CMM odbyły się już w czerwcu. Jubileusz „Daru Pomorza” odbił się również szerokim echem podczas lipcowego The Tall Ships’ Races Gdynia 2009, kiedy wiekowy jubilat pełnił honory gospodarza. Na statku odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia zlotu największych żaglowców świata, a w czasie parady jednostek wieńczącej tę imprezę, stulatek odgrywał rolę trybuny honorowej, skąd zaproszeni na jego pokład goście podziwiali rewię największych i najpiękniejszych żaglowców.

Uroczyste podniesienie historycznej bandery „Daru Pomorza” oraz symboliczne odnowienie chrztu, przy asyście orkiestry Marynarki Wojennej to chwile, na które czekają organizatorzy skupieni w Komitecie Organizacyjnym już cały rok. W jego składzie znaleźli się nie tylko pracownicy CMM, ale i członkowie między innymi Zarządu Towarzystwa Przyjaciół „Daru Pomorza”, przedstawiciele Akademii Morskiej, Zarządu Miasta Gdynia, Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Uroczystość objął patronatem Komitet Honorowy, w którego skład weszło kilkanaście osób cieszących się dużym autorytetem w naszym społeczeństwie.

W sobotę, 10 października 2009 roku o godzinie 10.00 przy nabrzeżu, gdzie cumuje Biała Fregata, matka chrzestna pokropi szampanem burtę żaglowca. Przed stu laty chrztu Prinzess Eitel Friedrich dokonała synowa cesarza Niemiec, córka wielkiego księcia oldenburskiego, na cześć której statek nazwano jej imieniem. Kto dokona symbolicznego chrztu w czasie tegorocznych uroczystości jubileuszowych, pozostaje na razie tajemnicą. Sekretem nie jest natomiast to, że delegacja młodzieży z gdyńskich szkół obsypie „Dar Pomorza” kwiatami. Ceremonii będzie się można przyglądać z nabrzeża – w specjalnie wydzielonym sektorze zasiądą oficjalni goście.

W drugiej części obchodów – w sesji popularno-naukowej na temat dziejów statku – w gościnnych progach Akademii Morskiej w Gdyni, z uwagi na ograniczoną liczę miejsc, będzie można wziąć udział tylko za zaproszeniem. W programie przewidziano jubileuszowe wystąpienia, a także okolicznościowe odznaczania osób szczególnie zasłużonych dla „Daru Pomorza”. Udział w obchodach z okazji 100-lecia wodowania statku zapowiedziało wielu gości z kraju i zagranicy. Spodziewamy się przedstawicieli władz państwowych i lokalnych. Swoją obecnością zaszczyci reprezentant stoczni Blohm & Voss oraz członek senatu miasta Bremy – informuje dyrektor CMM.

Mimo sędziwego wieku żaglowiec jest w pełnej krasie i choć w morze już nie popłynie, nadal służy pod biało-czerwoną banderą jako statek-muzeum. „Dar Pomorza” to symbol dążeń morskich Polaków. Jesteśmy dumni, że żaglowiec o tak imponującym dorobku jest w Gdyni oddziałem Centralnego Muzeum Morskiego – dodaje Jerzy Litwin.

„Dar Pomorza” został zakupiony dla Szkoły Morskiej w Gdyni w lipcu 1929 roku. Z miastem związany jest więc 80 lat. Pod polską banderą opłynął kulę ziemską, odbył 105 rejsów, zawinął 310 razy do 140 portów, przebywając przeszło pół miliona mil morskich. Na swoich pokładach wyszkolił niemal 14 tysięcy przyszłych oficerów Polskiej Marynarki Handlowej. Dwukrotnie sięgnął po trofea w The Tall Ships’ Races (Operacja Żagiel). Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, zyskał miano żywej legendy. I czeka… na swoje wielkie święto.

Marta Nicgorska