→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 grudnia 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Tę książkę warto mieć!

W setną rocznicę wodowania najpiękniejszego polskiego żaglowca weszła na rynek wydawniczy książka niezwykła – napisana nie z wyobraźni, a z życia wzięta – “Fregata Dar Pomorza” autorstwa Marka Twardowskiego. Wydana dzięki dotacji przyznanej przez Urząd Miasta Gdyni publikacja, jest długo wyczekiwaną opowieścią o legendarnym żaglowcu, który pozostaje symbolem morskiej historii Polski i dziś – jako pływające Muzeum, oddział Centralnego Muzeum Morskiego – uchodzi za klejnot gdyńskiego portu.

Historia “Daru Pomorza”, jak mówi autor publikacji, nie jest ciekawa w potocznym znaczeniu tego słowa. Jest to historia pasjonująca, oddająca trud służby pod żaglami i smak morskiej przygody – przygody, która dla wielu marynarzy była doświadczeniem ich życia. Porównywalna tylko do monografii Andrzeja Perepeczki “Biała Fregata” stanowi publikację bezcenną – zawiera fakty, liczby, daty zachowane nie tylko przez archiwa, ale ocalałe dzięki ludzkiej pamięci.

Przez bogato ilustrowane strony przewijają się miejsca znane z przygodowych książek, pojawiają się ludzie sławni dzięki swoim czynom. Publikacja, przedstawiająca losy statku, jego 80-letnią służbę na morzu, zawierająca opis takielunku, opisująca procedurę stawiania żagli, a nawet dotykająca codziennego życia załogi jest swoistym kompendium wiedzy o żaglowcu. Będzie ona fascynującą lekturą nie tylko dla tych, co na morzu służyli, ale dla wszystkich, którym morze jest bliskie sercu.

Publikację można nabyć w sklepie muzealnym na pokładzie statku oraz w Spichlerzach na Ołowiance oraz w sklepie internetowym od 2 października 2009. Zapraszamy do lektury!