• Wystawa „Z Gdyni w daleki świat. Stocznia Gdynia i jej statki” na statku-muzeum „Sołdek” od dnia 16.06.2023 r. będzie nieczynna do odwołania
• 8 czerwca 2023 r. (Boże Ciało) wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Michała Boyma Opisanie świata

Wystawa prezentuje wybór barwnych rysunków autorstwa Edwarda Kajdańskiego, mieszkającego w Gdańsku, autora trzech książek przypominających życie i dokonania Michała Boyma (1612-1659). Był on polskim jezuitą, misjonarzem w Chinach i Wietnamie, uczonym i podróżnikiem. Zasłynął nie tylko jako wysłannik ostatniej chińskiej cesarzowej z dynastii Ming do Europy, ale także jako badacz biologii, medycyny, kartografii, historii i kultury Chin. Wydał pierwszą w Europie bogato ilustrowaną pracę Flora chińska (1656), poświęconą roślinności Chin. Opracował też pozostający w rękopisie Atlas Chin – jeden z pierwszych w Europie, natomiast w dziele Klucz medyczny (1686) zapoznał Europejczyków z tajnikami medycyny chińskiej.

Właśnie tych opracowań Boyma dotyczą, ujęte w trzy grupy tematyczne, prezentowane na „Darze Pomorza” prace Kajdańskiego. Na rysunkach pojawiają się rekonstrukcje map z Atlasu Chin, przykłady pochodzące z Flory chińskiej a także wizerunki roślin opisanych w Księdze chińskich receptur.


„Michała Boyma Opisanie świata Z kolekcji rysunków autorstwa Edwarda Kajdańskiego”
Dar Pomorza 29.07.2009 – 6.09.2009