→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 grudnia 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Michała Boyma Opisanie świata

Wystawa prezentuje wybór barwnych rysunków autorstwa Edwarda Kajdańskiego, mieszkającego w Gdańsku, autora trzech książek przypominających życie i dokonania Michała Boyma (1612-1659). Był on polskim jezuitą, misjonarzem w Chinach i Wietnamie, uczonym i podróżnikiem. Zasłynął nie tylko jako wysłannik ostatniej chińskiej cesarzowej z dynastii Ming do Europy, ale także jako badacz biologii, medycyny, kartografii, historii i kultury Chin. Wydał pierwszą w Europie bogato ilustrowaną pracę Flora chińska (1656), poświęconą roślinności Chin. Opracował też pozostający w rękopisie Atlas Chin – jeden z pierwszych w Europie, natomiast w dziele Klucz medyczny (1686) zapoznał Europejczyków z tajnikami medycyny chińskiej.

Właśnie tych opracowań Boyma dotyczą, ujęte w trzy grupy tematyczne, prezentowane na “Darze Pomorza” prace Kajdańskiego. Na rysunkach pojawiają się rekonstrukcje map z Atlasu Chin, przykłady pochodzące z Flory chińskiej a także wizerunki roślin opisanych w Księdze chińskich receptur.


“Michała Boyma Opisanie świata Z kolekcji rysunków autorstwa Edwarda Kajdańskiego”
Dar Pomorza 29.07.2009 – 6.09.2009