• 30 maja 2024 r. (Boże Ciało) wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Muszle Świata

Ekspozycja prezentuje przedstawicieli rodzin z gromad mięczaków: ślimaków, małży, głowonogów i chitonów. Kolekcję zapoczątkował Eugeniusz Michno, Polak z Florydy, piekarz, pasjonat nurkowania i fotografii podwodnej, który w przekazał Centralnemu Muzeum Morskiemu swoje zbiory. Kolekcja muszli wzbogacały kolejne dary i zakupy. Obecnie zbiór, pozostający w inwentarzu Działu Oceanografii Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, liczy sobie ponad 900 egzemplarzy. Na wystawie znalazło się 235 najpiękniejszych muszli świata.

Ilustracje opisujące zróżnicowanie gatunkowe typów mięczaków na świecie, systematykę świata zwierząt, zróżnicowanie gatunkowe typu mięczaków w zależności od głębokości morza, kształty muszli ślimaków i małży, systematykę typu mięczaków oraz zdjęcia mięczaków, koralowców i ryb przynoszą dużą wiedzę na temat podwodnego świata i życia na dnie oceanów.

Wystawa przedstawia następujące rodziny: porcelanek, zwójek, stożków, trytonów, oliwek, Rekinie oka, mitr, rozkolcowatych, czaszołek, skrzydelników, nakrytek, wręg, stągwic, turbanów, trąbików, wieżycznika, świdra, skrępów, pobrzeżki, przyłbicy, z rodziny Ovulidae, z rodziny Bursidae, z rodziny Melongenidae, z rodziny Fasciolariidae; muszle małży z następujących rodzin: przegrzebków. przydaczni, sercówek, okszy, szołdy, perłopławowatych; muszle: głowonoga, chitona. Wystawę urozmaicają ciała ryb, szkielety koralowców, wypreparowane ciała rozgwiazd oraz pancerze jeżowców.


Muszle Świata
1.07.2009 – 22.11.2009
Muzeum Wisły
Wstęp bezpłatny