• Oddziały muzeum biorące udział w Nocy Muzeów 2024 będą zamknięte w godzinach dziennych w dniach 18 i 19 maja, z wyjątkiem Muzeum Rybołówstwa w Helu. Szczegółowe godziny otwarcia: oddziały gdańskie, oddziały spoza gdańska
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Wiwat Biała Fregata!

W tym roku jeden z najpiękniejszych żaglowców na świecie – „Dar Pomorza” – obchodzi setne urodziny. Mimo sędziwego wieku statek świeci dawnym blaskiem i cieszy się międzynarodową sławą. Jest wizytówką Pomorza, jedną z największych atrakcji regionu, nade wszystko, pomnikiem morskiego dziedzictwa kulturowego.

Zwodowany 12 października 1909 roku w hamburskiej stoczni Blohm & Voss, służył jako niemiecki statek szkolny pod nazwą „Prinzess Eitel Friedrich”. Zakupiony dla Szkoły Morskiej w Gdyni w lipcu 1929 roku żaglowiec został godnym następcą barku szkolnego „Lwów”. Dorobek „Daru Pomorza” pod polską banderą jest imponujący: opłynął kulę ziemską, odbył 105 rejsów, zawinął 310 razy do 140 portów, przebywając 509 804 mil morskich. Na swoich pokładach wyszkolił niemal 14 tysięcy przyszłych oficerów Polskiej Marynarki Handlowej. Dwukrotnie sięgnął po trofea w The Tall Ships Races (Operacja Żagiel), by zasłużyć na miano żywej legendy. Od 1983 roku, jako pływające Muzeum, stanowi symbol morskiej historii Polski.

Biała Fregata, choć już nie pod pełnymi żaglami, znów jest w pełnej krasie. W 2008 roku w doku Gdańskiej Stoczni Remontowa S.A. zakończyła się renowacja żaglowca. Na obchody rocznicowe szykował się jednak nie tylko sam jubilat. Okolicznościowe spotkania i uroczystości wraz z Centralnym Muzeum Morskim przygotowało Polskie Towarzystwo Nautologiczne, Towarzystwo Przyjaciół Daru Pomorza, a także Urząd Miasta Gdyni.

Kulminacyjnym punktem obchodów będzie symboliczne odnowienie chrztu i sesja historyczna w dniu 10 października. A już niebawem, 15 czerwca, w ramach obchodów 100-lecia „Daru Pomorza” na pokładzie statku odbędzie się uroczyste spotkanie, w programie którego przewidziano okolicznościowe wystąpienia, koncert zespołu dziecięcego, wodowania publikacji, wręczenie wyróżnień Polskiego Towarzystwa Nautologicznego. Nie można zapomnieć również o roli „Daru Pomorza”, jaka przypadnie mu w udziale podczas tegorocznego zlotu największych żaglowców świata The Tall Ships’ Races Gdynia 2009 (2-5 lipca). Wiekowy jubilat będzie pełnił honory gospodarza, a 5 lipca stanie się trybuną honorową. W asyście kilku holowników, zostanie wyprowadzony na redę, skąd zaproszeni na jego pokład goście będą podziwiać paradę ponad stu największych i najpiękniejszych żaglowców, biorących udział w regatach.

„Biała Fregata”, z racji wieku, w morze już nie popłynie, ale za to jako prawdziwa perła zacumowana w gdyńskim porcie, przyjmie na swoje gościnne pokłady prawdopodobnie rekordową liczbę turystów. Na cześć udziału „Daru Pomorza” w The Tall Ships’ Races oraz 100-lecia wodowania żaglowca, Urząd Miejski w Gdyni wyemituje okolicznościowy dukat z wizerunkiem statku, zwany fregatą.

Wiwat Biała Fregata!