→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Na spotkanie morza

Prawdziwa gratka dla miłośników marynistycznych płócien! Od 29 maja 2009 r. w Spichlerzach na Ołowiance wystawa “Na spotkanie morza” – VII z kolei prezentacja z cyklu “Polscy artyści o morzu”. Na ekspozycji dorobek założyciela Koła Marynistów Polskich Włodzimierza Nałęcza oraz najwybitniejszych członków Koła: Wojciecha Weissa, Franciszka Szwocha, Wacława Zaboklickiego i Emila Lindemana.

Wystawa poświęcona jest grupie artystów działających w ramach Koła Marynistów Polskich przy Polskim Towarzystwie Artystycznym, które powstało w roku 1922 z inicjatywy Włodzimierza Nałęcza, artysty i zaangażowanego w promocję spraw morskich działacza. Działalność Koła wyrażała się w organizacji wystaw, w salach warszawskiej Zachęty, jak też w innych centrach wystawienniczych w całej Polsce. Powszechny entuzjazm wobec odzyskania przez wolną Polskę dostępu do morza sprawił, że w wystawach tych udział brali artyści najróżniejszych orientacji twórczych, od tradycyjnie malujących realistów, jak Franciszek Szwoch, po zwolenników nowoczesnych trendów formalnych, jak Wojciech Weiss.

Tematyka prezentowanych prac obejmuje pejzaże morskie, zwłaszcza z okolic letniej pracowni Włodzimierza Nałęcza w Lisim Jarze koło Rozewia, widoki portów i przystani, szczególnie liczne są widoki portu we Władysławowie, sceny z życia rybaków. Nie zabrakło jednak również pejzaży z innych regionów Europy, jak Włochy, Bretania, a nawet Spitsbergen. Wśród prezentowanych prac znalazły się także obrazy o tematyce historycznej, m.in. związane z bitwą pod Oliwa stoczona 28 listopada 1627 roku.

Prezentowane na wystawie dzieła pochodzą z kolekcji prywatnych – w tym z kolekcji rodziny Franciszka Szwocha – ze zbiorów CMM i innych muzeów z całej Polski. Wystawie towarzyszy – jak co roku – wydany w CMM katalog.


“Na spotkanie morza”
Spichlerze na Ołowiance 29.05.2009 – 6.09.2009