• Oddziały muzeum biorące udział w Nocy Muzeów 2024 będą zamknięte w godzinach dziennych w dniach 18 i 19 maja, z wyjątkiem Muzeum Rybołówstwa w Helu. Szczegółowe godziny otwarcia: oddziały gdańskie, oddziały spoza gdańska
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Europejski Dzień Morza w CMM

20 maja 2009 roku przypada święto Europejskiego Dnia Morza. W Europie celebrowane już w ubiegłym roku, w Gdańsku po raz pierwszy. Centralne Muzeum Morskie przygotowuje na ten dzień kilka atrakcji dla mieszkańców Trójmiasta. Serdecznie zapraszamy do udziału w plenerowej imprezie na wyspie Ołowiance. Statek-muzeum „Sołdek” – pierwszy statek pełnomorski zbudowany w Stoczni Gdańskiej po II wojnie światowej – tego dnia udostępniony będzie do zwiedzania aż do godziny 19.00. Wstęp wolny.

Obchody tego święta stanowią okazję do naświetlenia niezwykle ważnej roli, jaką odgrywają morza i oceany w życiu codziennym społeczności nadmorskich, jak również w życiu wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Europejski Dzień Morza to również okazja do uwypuklenia problemów i wyzwań, jakie stoją przed państwami europejskimi w drodze do zwiększenia konkurencyjności i lepszego zarządzania zasobami morskimi.

Program obchodów nad Starą Motławą:

11:00-13:00 – keja przy Spichlerzach na Ołowiance
Pokaz modeli pływających sterowanych radiem na Motławie.
Wydarzenie organizowane we współpracy z Radiem Jacht Klub O.P.P. „Bliza” Balexmetal (przy Powiatowym Zespole Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wejherowie), który będzie reprezentował Pan Grzesław Suwalski, trener kadry polskiej modelarzy, biorących udział w zawodach modeli jachtów sterowanych radiem. Prezentowane modele mają długość powyżej 1 metra i wysokość masztów sięgającą 2 metrów, co czyni je bardzo widowiskowymi. W pokazach weźmie udział około 10 seniorów i juniorów, laureatów wielu tytułów w zawodach międzynarodowych w kraju i za granicą.

14:00-15:00 – keja przy Spichlerzach na Ołowiance
Otwarcie wystaw „Porty Bałtyku” (na „Sołdku”) oraz „Gdańsk ratuje żaglowiec” (na kei)
Posterowa ekspozycja pt. Porty Bałtyku została przygotowana przez międzynarodową grupę specjalistów zajmujących się ochroną bałtyckiego dziedzictwa kulturowego. Celem wystawy jest zwrócenie uwagi szerokiej publiczności na zmiany, jakie zachodzą na terenie historycznych portów, zagrożeń, na jakie są one narażone w czasie procesu urbanizacji. Porty są często miejscem ścierania się interesów różnych grup społecznych. Na terenie niektórych powstają nowoczesne dzielnice i centra handlowe, inne zmieniają funkcje i stają się centrami życia kulturalnego. Jaka była historia rozwoju bałtyckich portów, jakie mają cechy wspólne i jakie wyzwania stoją przed nimi? Na te pytania odpowiada niniejsza wystawa. Na kei zostanie również zaprezentowana wystawa MOSiR-u zatytułowana Gdańsk ratuje żaglowiec w związku z renowacją żaglowca „Generał Zaruski”. Tego będzie MOSiR udostępni zwiedzającym zabytkowe elementy osprzętu i wyposażenia jachtu, a także przeprowadzi kwestę na rzecz rewitalizacji żaglowca.

18:00-19:00 – Stara Motława na odcinku Zielona Brama – Żuraw
Wyścigi smoczych łodzi (załoga CMM zmierzy się załogami innych gdańskich muzeów)
O godzinie 18.00 na Motławie odbędzie się wyścig „smoczych łodzi”. Do zawodów staną muzealne załogi – pracownicy CMM zmierzą się z kolegami z zaprzyjaźnionych gdańskich muzeów. Współorganizatorem zawodów jest Klub Wodny „Wiking” (MRKS Gdańsk), który zapewni łodzie, fachową opiekę oraz uzupełni swoimi zawodnikami załogi muzealne. Wyścigi „smoczych łodzi” zaczęły przekształcać się w dyscyplinę sportową w latach 80. XX wieku. Wciąż zyskują na popularności. Obecnie w wielu krajach organizowane są regaty i imprezy z mistrzostwami świata włącznie. Współczesne najbardziej popularne łodzie z głową smoka na dziobie i ogonem na rufie mieszczą 22 osoby (sternik, bębniarz i 20 wioślarzy). Łodzie, których genezę trudno jednoznacznie ustalić, korzeniami sięgają ponad dwóch tysięcy lat. Istnieją co najmniej dwie teorie na temat początków smoczych łodzi, pewne jest natomiast, że wywodzą się z Chin.

19:00 – nabrzeże przed Spichlerzami na Ołowiance
Koncert szantowy – zespół „Kubryk”
O godzinie 19.00 na nabrzeżu przed Spichlerzami wystąpi zespół „Kubryk” z Ustki.

Europejski Dzień Morza został ustanowiony na mocy deklaracji podpisanej w Strasburgu przez Prezydenta Parlamentu Europejskiego, Prezydenta Komisji Europejskiej i Prezydenta Rady Unii Europejskiej. Celem obchodów Europejskiego Dnia Morza jest podkreślenie ekologicznego oraz ekonomicznego znaczenia mórz i oceanów dla mieszkańców Unii Europejskiej. Szczególny nacisk kładziony jest na poprawienie wizerunku sektora gospodarki morskiej w Europie oraz zrozumienia, jaką rolę w codziennym życiu jej mieszkańców pełni morze. W tym roku główne uroczystości odbędą się 19 i 20 maja w Rzymie, gdzie Komisja Europejska oraz rząd włoski zaplanowały międzynarodową konferencję poświęconą problematyce morskiej.

Ulotka informacyjna o Europejskim Dniu Morza – 1, 2

Patronat honorowy:

Patroni medialni:

Partnerzy: