• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Nocne zwiedzanie, czyli Noc Muzeów

Sympatycy wieczornych wojaży, łowcy nocnych przygód czy też fanatycy prawdy zaklętej w muzealnych zabytkach już po raz piąty będą mieli okazję przeżyć jedyną w swoim rodzaju noc – Noc Muzeów. 16 maja 2009 r. muzea w ponad 30 krajach europejskich otworzą swoje podwoje dla zwiedzających. Atrakcji nie zabraknie w całym Trójmieście, również w oddziałach Centralnego Muzeum Morskiego. Okazji do zwiedzania Muzeum do 1.00 w nocy tylko za symboliczną złotówkę nie można przegapić.


Spichlerze
W Spichlerzach na Ołowiance zagoszczą duchy. Żona rybaka, czekająca na brzegu na powrót męża, opowie o przedmiotach, jakie znajdowały się na pokładzie statku „General Carleton”, który zatonął w 1785 roku. Spotkamy również wdowę po kupcu gdańskim, którego towar był przewożony na statku handlowym zwanym „Miedziowcem”. Będzie można zamienić słowo z marynarzem z okrętu „Wodnik”, który brał udział w Bitwie pod Oliwą. W siedzibie głównej CMM poza spotkaniami z duchami odbędzie się pokaz średniowiecznych warsztatów, który poprowadzi współpracująca z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu Grupa „Truso”. W programie: tkanie krajek na bartko, pokaz bicia monet czy wykonywania prostej biżuterii z drutu. Odbędzie się też warsztat paciorkarski oraz garncarski. Działać ma przymierzalnia uzbrojenia. Dla ciekawych swej przyszłości polecamy spotkanie z wróżbitą.

SOŁDEK
Duchy spotkamy również na pokładzie muzealnego statku „Sołdek”. Kucharz i palacz wyjaśnią, w jakich okolicznościach zostały duchami i na czym polega ich pokuta. Zwiedzanie „Sołdka” rozpocznie krótki pokaz wybranych eksponatów związanych z budową i eksploatacją statku wzbogacony o prezentację multimedialną.


DAR POMORZA
Na pokładzie żaglowca duchy wprawdzie nie zagoszczą, ale w zamian wystąpi szantowy zespół z Ustki „Kubryk”. Skoczna muzyka żeglarska oraz imponująca iluminacja statku – wszystko to sprawi, że przybyli na obchodzący w tym roku 100-lecie wodowania „Dar Pomorza” nie zawiodą się. Żaglowiec będzie przygotowany do samodzielnego zwiedzania.


Muzeum Wisły w Tczewie
Dla zwiedzających udostępniony zostanie także tczewski oddział CMM. Odbędzie się tam spotkanie z ceremoniałem morskim. W Salonie kapitańskim Andrzej Perepeczko zaprezentuje swoje książki. Przewidziano pokaz bicia szklanek, prezentację sprzętu do nurkowania (historycznego i współczesnego), naukę określania azymutów czy wiązania węzłów żeglarskich. Na placu przy muzeum odbędzie się prezentacja mundurów i broni z roku 1939 przygotowana przez Samodzielną Grupę Odtworzeniową Pomorze. Wystąpi chór Akademii Morskiej z Gdyni.


Muzeum Rybołówstwa w Helu
Na nocne zwiedzanie serdecznie zaprasza helski oddział CMM – Muzeum Rybołówstwa w Helu, gdzie będzie można obejrzeć wystawę zatytułowaną „Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej”, wystawę czasową „Powrót z połowu” oraz skansen łodzi rybackich.