• Statek-muzeum „Dar Pomorza” będzie otwarty w dniu 29.06.2024. od godz. 10:00 do 14:30, następnie od godz. 16:00 do 18:00. Przerwa w sprzedaży biletów od godz. 13:30 do 16:00
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

„Dar Pomorza” gotowy na jubileusz

W 2009 roku „Dar Pomorza” obchodzi setne urodziny. W związku z jubileuszem odbędzie się w Gdyni wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych. Główne uroczystości rocznicowe zaplanowano na październik. „Nad projektem obchodów pracujemy wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół „Daru Pomorza”, Polskim Towarzystwem Nautologicznym i Urzędem Miasta Gdyni” – mówi dr Jerzy Litwin, dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego.

Od kilku miesięcy „Dar Pomorza” przygotowywano do wydarzeń związanych ze 100-leciem wodowania. W grudniu zakończyła się renowacja żaglowca. Zasadnicza konserwacja „Daru Pomorza” została przeprowadzona w Gdańskiej Stoczni Remontowa S.A. Niektóre prace, miedzy innymi wymianę olinowania czy konserwację elementów pokładowych zrealizowano wcześniej, w miejscu stałego postoju statku-muzeum. W doku stoczni wyremontowano podwodną i nadwodną część kadłuba. Dokonano pomiaru grubości blach poszycia, wymieniono protektory cynkowe, konserwacji poddana została również śruba napędowa. Przed opuszczeniem doku pomalowano część podwodną i burty statku. Remont „Daru Pomorza” przeprowadzono ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu operacyjnego MKiDN 2008 oraz własnych funduszy CMM. Program renowacji wsparły też Urząd Miasta w Gdyni i Towarzystwo Przyjaciół „Daru Pomorza”.

Żaglowiec wrócił już na miejsce tymczasowego postoju w Basenie Prezydenta. Dla zwiedzających został udostępniony 15 stycznia. A jaki będzie dla „Daru” Nowy 2009 Rok? Z pewnością wyjątkowy. W czasie lipcowego zlotu żaglowców The Tall Ships’ Races będzie on honorowym uczestnikiem wśród jednostek pływających, które zagoszczą Gdyni. Najprawdopodobniej przyjmie w tym roku rekordową liczbę turystów.

Historia „Daru Pomorza”

[contact-form-7 id="22324" title="Formularz - Wyślij wiadomość do administratora"]