→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym (do 16.01.2022)
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Konserwacja “Daru Pomorza”

W 2009 roku “Dar Pomorza” obchodzić będzie jubileusz 100-lecia wodowania. W ramach przygotowań do uroczystości rocznicowych przeprowadzono kolejny etap renowacji żaglowca. Część prac została wykonana w Gdańskiej Stoczni “Remontowej” S.A., sporo działań, takich jak wymiana olinowania czy konserwacja elementów pokładowych, została dokonana wcześniej przy nabrzeżu w miejscu stałego postoju. Z Gdyni do Gdańska statek został przeholowany przez holowniki WUŻ – “ARGO” i “BóBR”.

Remont w doku stoczni dotyczył podwodnej i nadwodnej części kadłuba. Dokonano pomiaru grubości blach poszycia, wymieniono protektory cynkowe, konserwacji poddana została również śruba napędowa. Przed opuszczeniem doku pomalowano część podwodną i burty statku.

Prace w stoczni zostały sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu operacyjnego MKiDN 2008 i funduszy CMM. Program renowacji wsparły też Urząd Miasta w Gdyni i Towarzystwo Przyjaciół “Daru Pomorza”. Żaglowiec wrócił już na miejsce tymczasowego postoju w Basenie Prezydenta. Dla zwiedzających zostanie udostępniony 15 stycznia 2009 r.


Zadanie zostało zrealizowane w 2008 roku.