• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Konserwacja „Daru Pomorza”

W 2009 roku „Dar Pomorza” obchodzić będzie jubileusz 100-lecia wodowania. W ramach przygotowań do uroczystości rocznicowych przeprowadzono kolejny etap renowacji żaglowca. Część prac została wykonana w Gdańskiej Stoczni „Remontowej” S.A., sporo działań, takich jak wymiana olinowania czy konserwacja elementów pokładowych, została dokonana wcześniej przy nabrzeżu w miejscu stałego postoju. Z Gdyni do Gdańska statek został przeholowany przez holowniki WUŻ – „ARGO” i „BóBR”.

Remont w doku stoczni dotyczył podwodnej i nadwodnej części kadłuba. Dokonano pomiaru grubości blach poszycia, wymieniono protektory cynkowe, konserwacji poddana została również śruba napędowa. Przed opuszczeniem doku pomalowano część podwodną i burty statku.

Prace w stoczni zostały sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu operacyjnego MKiDN 2008 i funduszy CMM. Program renowacji wsparły też Urząd Miasta w Gdyni i Towarzystwo Przyjaciół „Daru Pomorza”. Żaglowiec wrócił już na miejsce tymczasowego postoju w Basenie Prezydenta. Dla zwiedzających zostanie udostępniony 15 stycznia 2009 r.


Zadanie zostało zrealizowane w 2008 roku.