• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Wilia i jej brzegi

Centralne Muzeum Morskie zaprasza do Muzeum Wisły w Tczewie na kolejną wystawę litewską zatytułowaną „Wilia i jej brzegi. Śladami hrabiego Konstantego Tyszkiewicza po 150 latach”. Motywem przewodnim ekspozycji jest rzeka Wilia oraz zamieszkujący nad nią ludzie. Prezentowane fotografie to pamiątka z podróży, jaką odbyli w 2007 roku entuzjaści z Litwy i Białorusi, którzy zdecydowali się podążyć śladami hrabiego Konstantego Tyszkiewicza od źródła Wilii do jej ujścia. Uczestnicy ekspedycji wykonali – podobnie jak przed 150 laty Tyszkiewicz – badania rzeki, a ponadto odnotowali zaistniałe zmiany.

Badania przeprowadzone w czasie podróży hr. Konstantego Tyszkiewicza w roku 1857 (pomiary oraz opisy nurtu rzeki, jej raf i dopływów) pozostają jednym z największych osiągnięć naukowych na terytorium byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Materiał historyczny i etnograficzny zebrany w nadbrzeżnych miejscowościach Wilii – dworkach, miasteczkach i wsiach – a także wyniki badań archeologicznych, utrwalone przez hrabiego w dzienniku z wyprawy, wskazują, że rzeka Wilia-Neries jest kolebką wielu narodów.

Część podróżników, jak za czasów hrabiego Tyszkiewicza, rozpoczęła ekspedycję pieszo od źródła Wilii do wsi Kamień. Właśnie stąd 5 czerwca 2007 roku ruszyła trwająca miesiąc wyprawa kajakami, łódkami i tratwami. Prezentowane na wystawie fotografie wybrano z ponad 10 tysięcy i podzielono je na kilka grup tematycznych. Za pomocą fotografii uczestnicy wystawy chcą przekonać o sakralności rzeki i jej wielkim znaczeniu w życiu ludzi zamieszkujących nad Wilią.

Na wystawę, poza CMM, zapraszają także: Konsulat Republiki Litewskiej w Gdańsku, Ratusz Wileński oraz uczestnicy ekspedycji „Wilia i jej brzegi…”.


Wilia i jej brzegi. Śladami hrabiego Konstantego Tyszkiewicza po 150 latach
20.12.2008 – 18.01.2009
Spichlerze na Ołowiance
22.01.2009 – 15.02.2009
Muzeum Wisły