→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 grudnia 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Konserwacja zabytków ikonograficznych

Konserwacja pełna zabytków ikonograficznych z trzech kolekcji: międzywojennego malarstwa polskiego, marynistycznego malarstwa zachodnioeuropejskiego z XIX i XX wieku oraz barokowych miedziorytów (program: “Dziedzictwo kulturowe”, priorytet 2. “Rozwój instytucji muzealnych”)

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało fundusze na konserwację czterdziestu sześciu zabytków ze zbiorów Działu Sztuki Marynistycznej CMM: ośmiu polskich obrazów z okresu międzywojennego, czterech prac marynistycznych artystów zachodnioeuropejskich z przełomu XIX i XX wieku oraz trzydziestu czterech miedziorytów stworzonych w epoce baroku. Miedzioryty to przeważnie bogato dekorowane mapy morskie powstałe w norymberskiej oficynie wydawniczej Johanna Baptysty Homanna (1664-1724) oraz jego spadkobierców. Znalazły się wśród nich także sceny bitew morskich.

Do końca sierpnia zakończono konserwację czterech obrazów olejnych z widokami portów i przystani rybackich oraz szesnastu miedziorytów wydanych przez oficynę J. B. Homanna. Trwają prace nad dwoma obrazami na sklejce oraz nad zbiorem czternastu miedziorytów wydanych przez oficynę spadkobierców Homanna. Wśród konserwowanych obecnie obrazów jest unikatowa praca lwowskiego artysty Erno Erba “Żagle na morzu”. Malarz ten znany jest głównie jako autor scen rodzajowych z życia lwowskiej ulicy. Jego prace marynistyczne są niezwykle rzadkie, a przez to szczególnie cenne. Wyróżnia je soczysta, nasycona kolorystyka i bogata faktura warstwy malarskiej.

 


Zadanie zostało zrealizowane w 2008 roku.